Jubileuszowe trzęsienie ziemi

Fani jazzu już wiedzą, że jubileuszowa edycja Jazztopadu rozpocznie się od trzęsienia ziemi – koncertu jednego z najlepszych zespołów improwizujących w naszej galaktyce, czyli kwartetu Wayne’a Shortera.

 

Shorter, znany jako kompozytor najciekawszych utworów dla wielkiego kwintetu Milesa Davisa, od kilkunastu lat z powodzeniem rozwija własną koncepcję kolektywnej improwizacji. Z kolei William Parker jest postrzegany głównie jako improwizator, a jazztopadowa publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję, by poznać jego kompozytorskie oblicze. Nowojorski kontrabasista przygotowuje właśnie specjalny utwór, którego prawykonanie (wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej) nastąpi przed polską publicznością 15 listopada. Będzie to wydarzenie o tyle niezwykłe, że William Parker to od trzydziestu lat centralna postać sceny nowojorskiej i jeden z kilku niekwestionowanych liderów współczesnej muzyki improwizowanej. Stanowi filar najlepszej – według wielu – freejazzowej sekcji rytmicznej na świecie (z Hamidem Drake’iem), słynie z niebywałej charyzmy oraz improwizacji, które wciągają jak najlepsze fabuły, od kilkunastu lat współorganizuje zaś w Nowym Jorku kultowy festiwal Vision.

 

17 listopada Jazztopad będzie gościł kolejnego wielkiego muzyka łączącego w swej grze różne estetyki i różne epoki. Joachim Kühn urodził się niedaleko kościoła św. Tomasza w Lipsku i chętnie do związków z twórczością Jana Sebastiana Bacha się przyznaje. Ale niezależnie od swoich szerokich horyzontów pozostaje Kühn przede wszystkim wybitnym jazzmanem. To w końcu jeden z dwójki pianistów, których akceptował Ornette Coleman i jeden z ledwie garstki Europejczyków, którym dane było wydać album w legendarnym wydawnictwie Impulse! Do Wrocławia niemiecki artysta przywiezie swoje znakomite trio (wraz z nim współtworzą je Majid Bekkas i Ramon Lopez), w którym w niespotykany wcześniej sposób łączy jazz z muzyką arabską i afrykańską.

 

Szczegóły na temat dalszej części programu jubileuszowej X edycji festiwalu Jazztopad przekażemy wkrótce.

 

Terminy i miejsca:


14 listopada, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Wayne Shorter, Danilo Perez, John Patitucci i Brian Blade

 

15 listopada 2013, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
William Parker i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

 

17 listopada 2013, Synagoga pod Białym Bocianem
Joachim Kühn Trio: Joachim Kühn, Majid Bekkas, Ramon Lopez

 

24 listopada 2013, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Projekt specjalny Charlesa Lloyda
Charles Lloyd, Socratis Sinopoulos, Reuben Rogers, Miklos Lukacs, Gerald Cleaver, Gerald Clayton

 

Wayne_Shorter1s

 

Wayne Shorter