JOANNA BABULA – EPIZODY

“Epizody” – sytuacje mało istotne, zdawać by się mogło tylko w danej chwili zatrzymujące uwagę. Czyżby? Odważne w formie i barwie obrazy, przesycone symbolicznym podtekstem, podejmujące temat pozornej lapidarności zdarzeń zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Platon. Ich autorką jest Joanna Babula, laureatka II Edycji Brył Platona – nagrody fundowanej przez Galerię. Poprzedni jej cykl obrazów “Zobaczenia” odnoszący się do miejsca, z którym mocno jest związana, do Mościc (dzielnica Tarnowa) został bardzo pozytywnie odebrany w środowisku artystycznym.

 

“Pojedyncze zdarzenia, które nie mają ze sobą nic wspólnego splatają się w osobie Obserwatora i tylko on jest łączącym je ogniwem. Miejsce, czas, przedmiot każdej kolejnej sytuacji są od siebie niezależne. Przychodzą zupełnie odrębnie. A to z ciepłym podmuchem jesiennego wiatru, a to podczas podróży pociągiem, a to z osobliwym słowem zatrzymanym w pamięci na dłużej. Jedne króciutkie tak, że już następne mrugnięcie ukazuje ich ulotność, inne wydłużone fragmentarycznie wpisują się w całość. Błahe dla wielu ale nie dla wszystkich. Epizody. Od sceny do myśli, od myśli do sceny, a dalej przez kształty, kolory, formaty by na końcu znów dotrzeć do zastanowienia często dalece odległego od inspiracji.”
[z katalogu wystawy]

 

Joanna Babula: Urodzona w Tarnowie gdzie nadal mieszka i działa twórczo. W 2016 roku ukończyła Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP broniąc dyplom na ocenę celującą w pracowni dra hab. Rafała Borcza. Z wykształcenia również mgr inż. Geofizyki środowiska. Od blisko dziesięciu lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt opublikowanych tytułów. Prezentuje malarstwo z pogranicza abstrakcji geometrycznej i grafiki, często odwołujące się do symboli. Geometryczny niemal dwuwymiarowy styl, który wypracowała to jej naturalny sposób interpretacji otaczającej rzeczywistości, odnoszenia się do ludzi po drodze spotkanych, również do siebie samej.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Laureatka drugiej nagrody konkursu malarskiego Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie 2017 organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, finalistka 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2017 _ Galeria Sztuki w Legnicy. Zwyciężczyni konkursu Bryły Platona 2017, nad którym honorowy patronat sprawuje ASP we Wrocławiu. Na stałe związana z Galerią Platon we Wrocławiu.

 

WYBRANE WYSTAWY:

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach – wystawa indywidualna
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie – wystawa indywidualna
Galeria Sztuki w Legnicy
Kawiarnia Artystyczna Mleczarnia we Wrocławiu – wystawa indywidualna
Salon Wiosenny Malarstwa BWA w Tarnowie
BWA Tarnów i Szpital Wojewódzki w Tarnowie – wystawa indywidualna
Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Nowohuckie Centrum Kultury – wystawa indywidualna

 

Info:
http://platon.pl/wystawy/joanna-babula-epizody/
http://platon.pl/artysta/joanna-babula/
http://www.joannababula.pl/pl/
https://www.facebook.com/joannababula.art

 

Bryły Platona to wspólna inicjatywa Galerii Sztuki Platon oraz Klubokawiarni Mleczarnia pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mająca na celu wyróżnienie i uhonorowanie młodych debiutujących twórców. Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów i młodych absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych z całej Polski. Jest to inicjatywa społeczna, której celem jest promocja i edukacja debiutujących twórców w zakresie funkcjonowania na rynku sztuki i późniejszej działalności artystycznej. Doświadczenie organizatorów pozwala przekazać młodym artystom kapitał profesjonalnej wiedzy w zakresie budowania marki, stabilnej pozycji i wiarygodności oraz sukcesywnego rozwoju na rynku sztuki.
Projekt w swoim założeniu ma wyłonić spośród grona zgłaszających się kandydatów uczelni artystycznych wybitne talenty i umożliwić debiutantom zaprezentowanie swojej twórczości podczas indywidualnej wystawy. Jest to projekt cykliczny, w czasie którego co roku wyłanianych będzie przez komisję kwalifikacyjną dziesięciu finalistów. Wyjątkowy charakter przedsięwzięcia podkreśla fakt , że każdy z dziesięciu wyróżnionych artystów będzie uhonorowany indywidualną wystawą w Klubokawiarni Mleczarnia. Spośród 10 finalistów niezależne Jury wytypuje laureata nagrodzonego finałową wystawą wraz z uroczystym wernisażem w Galerii Sztuki Platon. Laureat zostanie zaproszony do ścisłego grona artystów reprezentowanych przez Galerię i będzie to dla niego jednocześnie pierwsza możliwość zaistnienia na komercyjnym rynku sztuki.

 

Co: JOANNA BABULA – WYSTAWA MALARSTWA | EPIZODY
Gdzie: Galeria Sztuki Platon, ul. Krupnicza 13 | Wrocław
Kiedy: 12.01.2019 – 10.02.2019
Wernisaż: 12.01 (sobota), godzina 18.00
Wstęp wolny

www.galeriaplaton.pl