Rycerze, tańce i potwory

Widowiskowe pojedynki zaciężnych rycerzy, pokazy tańca historycznego, strzelania z łuku, warsztaty rzemiosł dawnych, terenowe gry miejskie przygotowane przez Stowarzyszenie Liveform, plenerowe spektakle, historyczne wykłady, konkursy dla najmłodszych oraz kupiecki jarmark…

 

… to najważniejsze elementy programu Jarmarku Jadwiżańskiego, który 4 października odbędzie się na terenach wokół Zamku w Leśnicy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą średniowieczne legendy. Organizowany od kilkunastu lat przez Centrum Kultury “Zamek” Jarmark należy do największych imprez w regionie popularyzujących kulturę wieków średnich.

 

Potyczki uzbrojonych po zęby rycerzy to jeden z najbardziej widowiskowych elementów Jarmarku Jadwiżańskiego, którego i w tym roku nie zabraknie. Obozowisko na podzamczu rozłożą rycerze Księstwa legnicko-brzeskiego z Grodźca. W bloku atrakcji przygotowanych przez rekonstruktorów ,oprócz pojedynków, znajdą się również: strzelanie z łuku, pokazy tańca historycznego, warsztaty garncarskie, pisma średniowiecznego czy zabawa w poszukiwanie świętego Graala. Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy będą mogli z bliska przyjrzeć się jak wyglądało obozowe życie rycerzy.

 

Gośćmi tegorocznego Jarmarku będzie cieszące się międzynarodową sławą Stowarzyszenie Liveform – twórcy efektownych gier fabularnych, których realizacja “Collage of Wizardry” na Zamku Czocha odbiła się szerokim echem w światowych mediach. Liveform dla uczestników Jarmarku przygotowało cały blok atrakcji związanych ze średniowiecznymi legendami, magią oraz rycerskimi przygodami. Podczas larpa (z ang. gra fabularna) “Akademia bohaterów” najmłodsi wcielą się w średniowiecznych wojowników, podzieleni na oddziały będą rozgrywać bitwy pojedynkując się między sobą. “Polowanie na potwory” to kolejne działanie oferowane przez Liveform, w trakcie którego dzieci i młodzież będą mogły wkroczyć na arenę i zmierzyć się z okropnymi stworami. Natomiast tajemnice dawnych baśni, legend i wierzeń słowiańskich poznamy dzięki “Teatrowi interaktywnemu”.

 

Przez cały dzień na terenie wokół Zamku będzie miał miejsce performance recyklingowy Roberta Borowskiego specjalizującego się w tworzeniu obiektów recyklingowych. Podczas Jarmarku z artykułów codziennego użytku powstanie rzeźba przedstawiająca legendarnego obrońcę biednych – Robin Hooda.

 

W programie Jarmarku oprócz warsztatów, pokazów i występów artystycznych znalazły się również opowieści historyczne. Dzieje słowiańskich legend, podań i dawnych kronik przybliży prof. dr hab. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jolanta Szczepańska – wrocławska przewodniczka oraz autorka bloga poświęconego średniowieczu – opowie o wrocławskim księciu Henryku IV Probusie, propagatorze sztuki i kultury rycerskiej.

 

Postać Probusa pojawiła się w programie nie bez przyczyny, ponieważ o napoje podczas Jarmarku zadbają przedstawiciele Browaru rzemieślniczego “Probus” z Oławy. Natomiast posiłki przygotuje Kuchnia Rycerska – pod stylizowanym, historycznym namiotem będzie można obserwować jak w średniowieczu przygotowywano jedzenie. Potrawy uwarzone wg historycznych przepisów znajdą się również w sprzedaży.

 

Tradycyjnie również pod zamkiem leśnickim pojawią się kramy kupieckie z rękodziełem (m.in. biżuteria, drewniane zabawki, rzeźby z kory), rzemiosłem (garncarstwo, rzeźby drewniane) oraz produktami ekologicznymi (soki, powidła, naturalne syropy, miody, zioła, obwarzanki).

 

Co: Jarmark Jadwiżański
Gdzie: Centrum Kultury “Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: 4 października, niedziela, godz. 11:00 – 19:00
Wstęp wolny

www.zamek.wroclaw.pl
www.facebook.com/ckzamekwro

 

akademia3 akademia4 akademia12 jarmark

Jarmark_Jadwizanski_plakat_A3.cdr

Jarmark_Jadwizanski_plakat_A3.cdr

jarmark2 kuchnia_rycerska rycerze_ rycerze_2 rycerze_3