Ja nie mam duszy – spotkanie z Natalią Budzyńską

Wrocławski Klub Pod Kolumnami zaprasza na spotkanie z Natalią Budzyńską, autorką książki pt. „Ja nie mam duszy”. To opowieść o skandalu w Kościele w czasach rodzącej się psychiatrii. To historia Barbary Ubryk przetrzymywanej, a właściwie więzionej, w skrajnych warunkach w krakowskim klasztorze. Wszystko wydarzyło się 150 lat temu wzbudzając reakcję na całym świecie.

 

– O Barbarze Ubryk przez dziesiątki lat krążyły opowieści, wszystkie nie do końca prawdziwe, większość całkowicie fantastycznych, wszystkie sensacyjne – mówi Natalia Budzyńska. – Służyły taniej rozrywce i ideologicznym walkom. Chciałam odnaleźć prawdę o niej, o cierpiącej kobiecie, której tragiczny los nie doczekał się sprawiedliwości.

 

Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska

 

150 lat temu dyskusja wokół Kościoła była jeszcze gorętsza niż dzisiaj.

 

Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przede wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach – to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzieścia lat.

 

O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie – gdy prasa ujawniła sprawę – wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt przetaczającej się przez Europę fali antyklerykalizmu. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero sto lat później.

 

Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwadzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?

 

Natalia Budzyńska – kulturoznawca i dziennikarka, autorka reportaży i biografii nagrodzona Feniksem 2018 w kategorii eseistyka.

 

Opis – Wydawnictwo Znak

 

Co: Spotkanie z Natalią Budzyńską, autorką książki pt. „Ja nie mam duszy”
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św, Macieja 21, Wrocław
Kiedy: prawdopodobnie ostatni weekend września, godz. 18.00
Wstęp wolny
Rezerwacja miejsc – info@kolumny.art.pl

Wydarzenie – https://www.facebook.com/events/2772105719524430/