ISFAHAN w CKWZ

Centrum Kultury Wrocław Zachód zaprasza 4 lutego o godzinie 12.00 dzieci z klas szóstych, młodzież gimnazjalną i licealną na przedstawienie Isfahan – miasto polskich dzieci.

 

Spektakl teatralny Isfahan – miasto polskich dzieci to rezultat trzytygodniowych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży przeprowadzonych przez irańską artystkę Roxanę Mehrafzoun w sierpniu 2014 roku w ODA „Firlej” i Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. To wynik spotkania dzieci i młodzieży z dwóch różnych krajów – Polski i Iranu.

 

Scenariusz przedstawienia został napisany przez cenionego irańskiego pisarza – Mohammada Charmshira. Opowiada o historii polskich tułaczy, którzy w 1942 roku zostali ewakuowani z ZSRR i wraz z Armią Generała Władysława Andresa przybyli do Iranu, gdzie otrzymali pomoc i znaleźli azyl.

 

Kanwą spektaklu są wspomnienia ludzi, którzy jako dzieci przebywali w jednym z irańskich miast – Isfahanie. W latach 1942-1945 Isfahan dał schronienie ponad dwóm i pół tysiącom polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, ratując ich od śmierci głodowej i wycieńczenia fizycznego spowodowanego pobytem w sowieckich łagrach. Przedstawienie mówi nie tylko o trudach wędrówki z Syberii do Iranu, o potworności wojny, ale także o ludzkiej dobroci, wsparciu, przyjaźni i miłości. Historia opowiadana jest z perspektywy starszej kobiety, której głosu użycza wrocławska aktorka – Anna Zubrzycki.

 

Młodzi aktorzy chcieliby zadedykować spektakl wszystkim tym, którzy jako dzieci trafili do Iranu oraz Irańczykom – za ich pomoc i gościnność, którą okazali Polakom w trudnych dla Polski chwilach. Twórcy mają nadzieję, że po obejrzeniu spektaklu odbiorcy zastanowią się nad sensem wojny i nad tym, co każdy z nas może zrobić, by podobne sytuacje nie powtórzyły się przyszłości.

 

Występują: Tymon Chmielewski(12 lat), Weronika Dzięcioł (15 lat), Olga Fret(17), Zosia Jeżewska(12 lat), Ada Kozieł (10 lat), Konrad Materna(15 lat), Klaudia Natkaniec(17 lat), Parsa Nazeri (15 lat), Marta Piekarska (17 lat), Konrad Selezniow (15 lat), Alicja Stankiewicz (13 lat), Olga Stankiewicz (11 lat).

Głos Starej Kobiety: Anna Zubrzycki

Scenariusz: Mohammad Charmshir

Lider: Roxana Mehrafzoun

Asystent lidera: Sara Ramezani

Choreografia: Ideh Abootalebi, Alina Korman

Scenografia: Reza Hadad

Muzyka: Fardin Khalatbari, Mahsa Vahdat, Paweł Romańczuk,

Autorzy zdjęć: Amir Naghavi, Parsa Sadeghi, Baran Yosefi,

Montaż zdjęć: Erfan Naseri, Amirali Vafayy, Behrooz Moshari,Sayyd TariRoodi, Hamed Ashegh, Daniel Fonseca, Jakub Gryzowski, Maciej Mądry

Technicy: Maciej Mądry, Robert Smykał

Koordynator: Agata Mazurkiewicz

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty filmu „Zagubione requiem” (1983) w reż. Khosrowa Sinai

 

Co: Spektakl teatralny dla dzieci i młodzieży – ISFAHAN – MIASTO POLSKICH DZIECI
Gdzie: Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6, Wrocław
Kiedy: 4 lutego, środa, godz. 12.00
Wstęp wolny

 

plakat-isfahan