„Immigrated Pieces” – jak sztuka powiązana jest z pamięcią

12 października o 18:00 zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na prolog projektu „Immigrated Pieces” – pierwsze spotkanie z Enrico Floriddią, artystą goszczonym we Wrocławiu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Podczas spotkania prowadzonego przez Bartka Lisa zastanowimy się miedzy innymi nad tym, jak sztuka powiązana jest z pamięcią? W jaki sposób przemieszczanie dzieł sztuki pomiędzy muzeami, archiwami czy innymi instytucjami kultury wpływa na konstrukcję naszej pamięci zbiorowej i rozwój kapitału kulturowego?

 

W inaugurującej cykl trzech spotkań prezentacji (na kolejne zapraszamy 4 i 23 listopada), Enrico zaprosi nas do rozmowy o wybranych obiektach (dzieła sztuki sakralnej, architektonicznej) oraz zapyta o to, co one dla nas znaczą? Jaka jest ich historia, użycia, funkcje? Istotnym elementem wspólnych spotkań będzie „praca na pamięci” (indywidualnej i zbiorowej) oraz refleksja nad instrumentami i funkcjonowaniem instytucji powołanych do archiwizowania, konserwowania i zarządzania pamięcią właśnie. Muzea są przykładem miejsc które działają w sferze pamięci, od/zyskanych rzeczy, edukacji o czasach i ideach, dla których przedmiot jest materialną manifestacją.

 

Kolejne spotkanie (4 listopada) będzie miało charakter bardziej ustrukturyzowanego warsztatu z publicznością, do którego scenariusz, wraz z tematami, wątkami i konkretnymi metodami do zastosowania w jego trakcie, powstanie po prologu. Pomysł będzie wspólnie dopracowany przez artystę w ścisłej współpracy z opiekunem rezydencji – Bartkiem Lisem z Muzeum Współczesnego Wrocław.

 

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

Co: „Immigrated Pieces” – jak sztuka powiązana jest z pamięcią / spotkanie z Enrico Floriddią
Gdzie: Muzeum Współczesne Wrocław, plac Strzegomski 2, Wrocław
Kiedy: 12 października, środa, godz. 18:00
Wstęp wolny

 

enrico_floriddia_-_plakat