Gravity Bednarskiego

Gravity Krzysztofa M. Bednarskiego to wystawa poświęcona siłom przyciągania, w polu których znajduje się jednostka – człowiek, poeta i rzeźbiarz. Bednarski studiuje symboliczną grawitację materii, jej form, znaków i archetypicznych figur. To także wystawa o sile grawitacji, z jaką na twórczość Bednarskiego działa kino, teatr, literatura i, nade wszystko, poezja.

 

Joseph Conrad, Herman Melville, Lars von Trier – to niektórzy z autorów, z którymi Bednarski prowadzi dialog w ramach Gravity. Na pierwszy plan wysuwa się postać Tymoteusza Karpowicza, poety uchodzącego za ostatniego wielkiego polskiego modernistę, eksperymentatora, który bezkompromisowo badał granice możliwości języka, podążając za utopijnym projektem pomieszczania całości ludzkiego doświadczenia w słowie i tekście. To właśnie Karpowiczowi Bednarski dedykuje swoją wrocławską wystawę.

 

Krzysztof M. Bednarski, jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych, to artysta imponujący głębokim zrozumieniem klasycznych kategorii materii, formy i czasoprzestrzeni rzeźby. Głębokie zrozumienie klasycznych kategorii, pozwala Bednarskiemu nie tylko je praktykować, lecz również przekraczać. Przyjmując tradycyjną warsztatową rzeźbę za punkt wyjścia, twórca podąża w stronę eksperymentu, poszerzenia „pola walki” o performatywny gest, poszukiwanie dźwiękowego wymiaru form wizualnych i plastycznego modelowania przestrzeni.

kuratorzy: Stach Szabłowski, Patrycja Sikora
identyfikacja wizualna: Łukasz Paluch

sponsor: Erbud S.A.
partner: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

 

Co: Gravity. Tymoteuszowi Karpowiczowi Krzysztof M. Bednarski
Gdzie: galeria Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
Kiedy: 25 czerwca – 31 lipca 2016
Bilety: 4 i 8 zł, w środy wstęp wolny

 

Oprowadzania kuratorskie (wstęp wolny):
środa, 29 czerwca 2016, godz. 17.00
piątek, 8 lipca 2016, godz. 18.00
sobota, 30 lipca 2016, godz. 16.00

 

Moby Dick Bianco, alabaster, 2010, foto. Małgorzata Kujda