Głosy z dworców i biurowców

Globalne korporacje i transnarodowe migracje – te dwa zjawiska należą do najistotniejszych wyznaczników współczesnego „ducha czasu”. Nic dziwnego, że stały się one głównymi tematami spektakli, realizujących formułę teatru dokumentalnego. „Korpo_racje” i „Nowi” przygotowane zostały w ramach projektu „Teatr na faktach”, zakładającego koncentrowanie się teatru na otaczającej rzeczywistości. Pokazy spektakli odbędą się w dniach 5–7 grudnia w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.

 

„Korpo_racje” w reżyserii Przemysława Piskozuba i Mateusza Brodowskiego powstały z refleksji nad nową rzeczywistością i dobrobytem. Tytułowa korporacja jest opisywana przez twórców jako wytwór trzeciej rewolucji przemysłowej, w wyniku której człowiek pracujący przestał wytwarzać, a zaczął przetwarzać. Za pośrednictwem teatralnej formy w spektaklu Przemysława Piskozuba i Mateusza Brodowskiego zadawane są pytania o kondycję człowieka wprzęgniętego w korporacyjną rzeczywistość i generowany przez nią paradygmat mentalny. Czy twórcom uda się na nie odpowiedzieć? Przekonać się będzie można podczas pokazów w Sali Teatru Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w czwartek 5 grudnia o godz. 19.00 i w sobotę 7 grudnia o 16.30. Więcej informacji: http://bit.ly/2CSSnW7.

 

W tym samym mieście, w którym za ustawionymi w rzędy biurkami i szklanymi ścianami korporacyjnych budynków siedzą bohaterowie „Korpo_racji”, mieszkają ludzie, którzy zostawili za sobą kraj swoich rodziców, swoje rodziny, przyjaciół i domy. Wrocław jest dla nich zarazem celem i przystankiem na drodze. Przyjechali na Dolny Śląsk w pogoni za pracą, bezpieczeństwem lub po prostu za lepszym życiem. Nie zawsze mają do czego wracać. W spektaklu „Nowi” reżyser Jakub Tabisz oddaje głos ludziom, którzy przyjechali z Kijowa, Lwowa i Doniecka, są nowi w obcym mieście. Scena jest dla nich miejscem, w którym wybrzmieć mogą ich osobiste historie. Wysłuchać ich będzie można 6 i 7 grudnia (piątek–sobota) o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium. Więcej informacji: http://bit.ly/35hvoA9.

 

Obydwa spektakle powstały w ramach I edycji projektu „Teatr na faktach”. Obecnie trwa kolejna edycja. „Teatr na faktach” to projekt, którego uczestnicy wdrażani są w formułę teatru dokumentalnego, opartego na metodzie verbatim. Efektem ich pracy będą spektakle stworzone na podstawie zbieranych w otaczającej ich rzeczywistości materiałów. Regularnym sesjom pracy towarzyszą pokazy przedstawień przygotowanych podczas ubiegłorocznej edycji, stanowiące swoistą ilustrację działań projektowych. Więcej informacji: http://bit.ly/2OnVyMe

 

Co: spektakl „Korpo_racje” w ramach cyklu “Teatr na faktach”
Gdzie: Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego, Rynek Ratusz 27, Wrocław
Kiedy: 5 grudnia o godz. 19.00 i w sobotę 7 grudnia o 16.30
Bilety: 20/30 zł dostępne na http://bit.ly/35d98Z6

 

Co: spektakl “Nowi” w ramach cyklu “Teatr na faktach”
Gdzie: Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego, Rynek Ratusz 27, Wrocław
Kiedy: 6 i 7 grudnia (piątek–sobota) o godz. 19.00
Bilety: 20/30 są dostępne na http://bit.ly/35d98Z6