Gargantua i Pantagruel

“Gargantua i Pantagruel” to kolejne z przełomowych dzieł literackich, któremu zostanie poświęcone najbliższe spotkanie cyklu “Z podszeptu muz” we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami. W niedzielny wieczór 21 stycznia prof. Bogusław Bednarek zabierze nas w fascynującą podróż po wiekopomnym utworze Franciszka Rabelais’go.

 

Opowieść profesora uzupełnią średniowieczne kantyczki króla Kastylii Alfonsa Mądrego, w wykonaniu Olgi Hołowni (wiolonczela) oraz Ireneusza Folusza (cajon). Wstęp wolny.

 

Tadeusz Boy-Żeleński, tłumacz utworu, o Franciszku Rebelais:

“Rabelais jak nikt inny mógł być zwierciadłem swojej epoki. Był dzieckiem ludu, był mnichem, był lekarzem; w wędrówkach swoich zdeptał całą Francję i znaczną część ościennych krajów; poznał najzawilsze subtelności scholastyki i jej sztuki dialektycznej, zgłębił wiedzę humanistyczną i przyrodniczą. Obcował w towarzystwie najwykwintniejszych umysłów, najświetniejszych dworów; poznał arkana światowej polityki i tajemnice Stolicy Apostolskiej; wchłonął w siebie ducha Reformy, otarł się o naukę Kalwina, którą jednak rychło z siebie otrząsnął; kazał, wykładał, tworzył; był sławny, igrał z niebezpieczeństwem Etosu. (…) Filozofia Rabelais’go streszcza się w jednym słowie: kult życia, kult fanatyczny, radosny, taki, jak może być u człowieka, który po latach — jak jego epoka po wiekach — niewoli strząsnął z siebie dławiące jarzmo; kult życia rozkoszujący się pełnią rozwoju wszystkich ludzkich sił i instynktów: od najwyższych potrzeb ducha do najpospolitszych potrzeb ciała.”

 

Co: “Gargantua i Pantagruel” – 18 spotkanie w cyklu “Z podszeptu muz” – prof. Bogusław Bednarek, Olga Hołownia (wiolonczela), Ireneusz Fołusz (cajon)
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław
Kiedy: 21 stycznia, godz. 19.00
Wstęp wolny

www.kolumny.art.pl
www.facebook.com/kolumny