Derealizm

Galeria Miejska prezentuje Derealizm

DEREALIZM, czyli pytania o przyszłość kultury. Wrocławska wystawa, na którą składają się prace 11-stu polskich artystów nowej generacji, postuluje powrót do źródeł sztuki. Do obrazów płynących z doświadczeń wyobraźni, zmysłów, postrzegania, przekraczania reguł i co ważne – otwarty dialog z odbiorcą.

Już od 6 września w otwartej po remoncie Galerii Miejskiej we Wrocławiu zobaczymy obrazy Mariusza Mikołajka, Krzysztofa Izdebskiego – Cruza, Aleksandry Urban, Radosława Szlagi, Doroty Kozieradzkiej, Katarzyny Szeszyckiej, Ewy Juszkiewicz, Pauliny Sadowskiej, Marcina Zawickiego, Julii Curyło, Łukasza Stokłosy.

Prezentowany wybór jedenastu artystów i ich pięćdziesięciu prac jest hołdem złożonym ludzkiej pracy manualnej i wiedzy, która płynie z doświadczeń człowieka walczącego z materią. DEREALIZM jest także próbą odpowiedzi na ważne i trudne pytania dotyczące przyszłości kultury. Jaką kondycję zaprezentuje kultura po już nieaktualnych doświadczeniach modernizmu i postmodernizmu? Przekonajmy się i zakosztujmy w odpowiedzi proponowanej przez twórców DEREALIZMU.

DEREALIZM, nurt który mamy przyjemność zaprezentować na wystawie, to bogate pole artystycznej działalności. Dlatego chcemy nadmienić, że to głównie okoliczności czasu i miejsca w znacznej mierze narzuciły ograniczenie wystawy do prezentowanych 11 autorów. Katalog towarzyszący ekspozycji, stanowi wybór tekstów, w których zawarto przesłanie dla zadań stojących przed sztuką współczesną, jest to m.in.: odbudowa miejskiej agory rozumianej jako przywrócenie do istnienia człowieka publicznego – tego, który gotów jest (i widzi w tym sens swojego życia) konfrontować siebie z Innymi. Jest to niezbędne aby przywrócić moralny ład i ludzką zdolność twórczego współdziałania, budowania wspólnoty.

Problemy często generują różne odpowiedzi, które padają z perspektywy różnych punktów widzenia. To doświadczenia, preferencje i profesje determinują nasze wybory. Jednak – mimo różnic – współpraca jest możliwa. Celem jest uczynienie świata przynajmniej odrobię znośniejszym, a z kultury strefy choćby o szczyptę bardziej nasyconej poczuciem sensu i ducha. O tym i o wielu innych sprawach opowiada DEREALIZM.

Co: Derealizm, wystawa
Gdzie: Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław
Kiedy: 6 września – 5 października 2013

Bilety: Wstęp wolny

 

Derealizm Galeria Miejska

 

Derealizm wystawa Galeria Miejska

 

Derealizm Galeria Miejska