Futurum w Firleju

Futurum to cykl wydarzeń stanowczo opowiadający się za żywo rozwijającą się i artystycznie niezależną kulturą muzyczną, tworzący miejsce dla nowoczesnego dźwięku, sztuki i designu. Pierwsza edycja odbędzie się 19 stycznia w Firleju.

 

Futurum to cykl koncertów oraz spotkań wokół muzyki, który skupi się na prezentowaniu artystek oraz artystów, mających wpływ na kształtowanie się nowej fali w muzyce elektronicznej początku XXI w. Futurum stanowczo opowiada się za żywo rozwijającą się i artystycznie niezależną kulturą muzyczną, tworząc miejsce dla nowoczesnego dźwięku, sztuki i designu.

 

Comiesięczne spotkania odkryją wynurzające się zjawiska muzyczne, które wciąż nie zostały właściwie dostrzeżone i nie znalazły miejsca na rozkwit we Wrocławiu. Bardziej niż na klubowym charakterze elektroniki, Futurum kładzie nacisk na wrażenia, ekspresję uczuć oraz wspólne przeżywanie odbiorców oraz artystek i artystów.

 

Pierwsza edycja Futurum odbędzie się już 19 stycznia we wrocławskim Firleju. Wystąpią: Rui Ho, artystka z Chin, która debiutanckie EP wydała w szanghajskiej wytwórni Genome 6.66 Mbp. Po przeprowadzce do Europy, rozpoczęła współpracę z Objects Limited, postępowym labelem Lary Rix-Paradinas, współzałożycielki Planet Mu, który angażuje kobiety i osoby tożsamościowe niebinarne. Jej produkcje sytuują się na obrzeżasz eksperymentalnej muzyki klubowej. Czerpiąc z bogatej chińskiej kultury, łączy wschodnie wpływy z dynamicznymi rave’owymi gatunkami, jak trance, breakbeats, hardcore. Współpracuje również z nowojorskim labelem Discwomen.

https://ruiho.bandcamp.com

 

Linnéa, której dynamiczne produkcje spinają, wywodzące się z amerykańskich przedmieść lat 90-tych, sub-basowe trapy, neo-reagatony, latynoamerykańskie rat-a-tat i inne hybrydowe gatunki, kwestionujące europejską hegemonię w muzyce. Aktywna w działaniach mających na celu dywersyfikację europejskiej sceny, Linnea współzałożycielką Trade Berlin, comiesięcznej imprezy promującej hi-tech klubowe brzmienia wytwórni tj. Staycore, Pan czy Janus.

W 2017 roku założyła No Shade, odbywający się w Acud Macht Neu cykl imprez, a także program treningowy dla dziewczyn i osób niebinarnych. Jego celem jest wspieranie rozwoju ich działalności djskiej, poprzez zajmowanie slotów obok rozpoznawalnych headlinerów oraz organizowanie miesięcznych programów mentorskich.

 

41issa traktuje muzykę jako medium, które ma podważać status quo i wywoływać sprzeczne emocje. Jako DJ-ka eksperymentuje z dźwiękiem, sprawdzając, jak skrajne reakcje może wywołać na kolektywnym ciele jej selekcja. Jej muzyczne zainteresowania oscylują wokół muzyki trance, hardstyle czy gabber. Nie bez powodu wymieniana jest obok Sentimental Rave czy Gabber Eleganzy.

 

Oraz Grań – warszawski DJ i producent, członek Intruder Alert oraz Genome 6.66 Mbp, tworzący na pograniczu noisu i muzyki klubowej. Grał m.in. w Szanghaju, Pradze oraz na kutnohorskim CREEPY TEEPEE FESTIVAL. Współpracował z nowojorską wytwórnią SHXME, tworzył miksy do podcastów dla Berlin Community Radio z Dis Fig, Loyalty XIX, Aghnie, Swan Meat, Mang i Morgianą Hz. Nagrane z Avbrvn, ‘Candles’ EP, wydane w zeszłym toku w Intruder Alert, jest dystopijnym dźwiękowym pejzażem zanurzonym w półmroku i chłodzie.

https://soundcloud.com/intruder_alert/sets/candles

 

I w końcu…program muzyczny uzupełni panel dyskusyjny z Linnéą oraz 41issą, dotyczący ich działalności w kolektywie No Shade, a także wernisaż wystawy kolaży Luba Shynder, wrocławskiej artystki ukraińskiego pochodzenia.

 

Co: Futurum – Rui Ho, Linnéa, 41issa, Grań
Gdzie: Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
Kiedy: 19 stycznia 2019, godz. 18:00 – 00:00
Bilety: 15 zł

https://www.facebook.com/futurumx/