Freaki Afryki dzieciom

Klub Pod Kolumnami oraz Afrotonika zapraszają najmłodszych wraz z rodzicami na pierwszą odsłonę “FREAKids” – wydarzenia towarzyszącego Festiwalowi “Freaki Afryki”. W programie wiele atrakcji, m.in.: warsztaty gry na bębnach, warsztaty tańca afrykańskiego, taniec z dzieckiem w chuście, spotkania z podróżnikami, slajdowiska, zajęcia rytmiczno- ruchowe i wiele innych. Mottem przewodnim “FREAKids” jest “Wassa Wassa Wassa! czyli: radość po afrykańsku!”. Na spotkanie z kulturą Afryki organizatorzy zapraszają w sobotę 20 maja do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami.

 

PROGRAM:

10.00-11.30 BĘBNY DLA NAJMŁODSZYCH (pow.6 lat )
Warsztaty rytmiczno-bębniarskie dla dzieci to podróż w świat rytmu i egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Bęben i rytm na nim grany jest znakomitym sposobem do pierwszego kontaktu z muzyką i instrumentami. Poczucie rytmu u dzieci jest wręcz intuicyjne, my stwarzamy jedynie możliwość na twórcze wykorzystanie tej zdolności. Na zajęciach dzieci mają okazję tworzyć muzykę wykorzystując oryginalne instrumenty, poznają historię ich powstania, oraz zaznajamiają się z innymi kulturami.
koszt: 20 zł (dziecko), 30 zł (rodzic + dziecko)
Prowadzenie: Mariusz Raźny

 

12.00-13.30 TANIEC POWIĄZANY z AFRYKĄ czyli taniec z dzieckiem w chuście (0-2 lat)
Taniec z Afryki Zachodniej dla wiążących dzieci w chusty, kobiet w ciąży oraz planujących potomstwo! Warsztaty odbędą się przy muzyce na żywo, a obecny podczas zajęć certyfikowany “ekspert chustowy”- czuwać będzie nad poprawnie zawiązanymi chustami.
Rytmiczny taniec rodzica z dzieckiem w chuście wzmacnia więzi, poczucie bezpieczeństwa, sprzyja rozwojowi maleństwa, relaksuje go i pomaga wyciszyć się. Jest sposobem na przywrócenie mamom sprawności fizycznej po ciąży i porodzie. Wspólny taniec rodziców z dziećmi integruje i uczy współpracy w grupie, a co najważniejsze jest wspaniałą zabawą.
TANIEC AFRYKAŃSKI wzmaga koordynację ruchową, rozwija świadomość ciała, wyzwala kreatywność, pomaga wyrazić emocje, zaspokaja potrzebę naturalnego „kontaktu z ziemią”- a przez co ugruntowuje i wpływa na poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie !
RYTM I RUCH istnieją od zarania dziejów, całe ludzkie życie jest z nimi związane. Już w brzuchu matki płód tańczy w rytm bicia jej serca.Wszystkie pierwotne i „prymitywne” społeczności miały potrzebę wyrażania emocji oraz komunikowania się z przodkami i duchami poprzez muzykę i taniec. Afryka jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie wciąż jeszcze żywe są tradycja, wierzenia, pradawne ceremonie i ‘festiwale’ przeznaczone na rozmaite okazje. Wszechobecna muzyka i taniec towarzyszą tym wydarzeniom, ale są również obecne podczas codziennego życia. AFRYKAŃSKIE KOBIETY nie rozstają się ze swoimi maluchami, nosząc je w chustach- wykonują właściwie wszystkie czynności dnia powszedniego. Aktywnie uczestniczą także podczas rozmaitych ceremonii i rytuałów, w trakcie których śpiewają i tańczą. Ich dzieci bardzo szybko dorastają i rozwijają się, uczą życia, stają samodzielne, a także osłuchując się z dźwiękami bębnów – niezwykle muzykalne i uzdolnione ruchowo.

koszt:
45 zł (do 15 maja)
50 zł (po 15 maja)
Prowadzenie: Aneta Szlacheta, Mariusz Raźny, Dariusz Dżugan, Ewa Lawińska

 

14.00- 14.30 WASSA WASSA WASSA czyli: RADOŚĆ PO AFRYKAŃSKU (3-5 lat)
Instruktorzy opowiadają dzieciom o kulturze, przyrodzie, muzyce i tańcu z Afryki Zachodniej. Zapraszają do obejrzenia zdjęć i filmików z podróży po Czarnym Lądzie, do wysłuchania tradycyjnych rytmów, opowiadają o instrumentach na których gra się w Afryce (m.in bębny djembe, dun duny, krin, balafon, djabara ), uczą prostych kroków tanecznych oraz podstawowych zwrotów w języku Malinke (Gwinea), np. tytułowe “wassa wassa” oznacza”radość, radość”. Dzieci mają szansę obejrzeć instrumenty z bliska i okazję by na nich zagrać.
koszt: 15 zł
prowadzenie: Aneta Szlacheta, Dariusz Dżugan

 

14.45-15.45 WASSA WASSA WASSA czyli: RADOŚĆ PO AFRYKAŃSKU (pow. 6 lat)
Spotkanie z podróżniczką i tancerką Anetą Szlachetą oraz muzykiem Dariuszem Dżuganem, podczas którego zapraszamy na slajdowisko z podróży po Afryce Zachodniej oraz warsztaty rytmiczno-ruchowe z elementami tradycyjnego tańca afrykańskiego. W części teoretycznej podczas prezentacji zdjęć i filmików odpowiemy sobie na pytania: dlaczego i kiedy w Afryce się tańczy? czy każdy może tańczyć? Jakie rytmy gra się w Afryce? Nauczymy się kilku słów w języku Malinke oraz poznamy tradycyjne instrumenty z Czarnego Lądu.
W części praktycznej przekonamy się czy rytm mieszka w każdym z nas oraz zatańczymy wspólnie taniec afrykański w rytm bębnów na żywo!
koszt: 15 zł
Prowadzenie: Aneta Szlacheta, Dariusz Dżugan
Liczba miejsc ograniczona! obowiązują wcześniejsze zapisy

 

Info i zapisy:
info@kolumny.art.pl
tel. (71) 3229538
FREAKids czyli “Freaki Afryki” dzieciom
20 maja, sobota, godz. 10:00 – 16:00
Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, Wrocław

www.kolumny.art.pl
www.facebook.com/kolumny