Festiwal Listów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Festiwal Listów

Przed publicznością spektakl, filmy, pokazy, warsztaty i prelekcje. A wszystko w otoczeniu zabytkowych przedmiotów zgromadzonych w Muzeum przy ulicy Krasińskiego. Festiwal Listów z programem wypełnionym atrakcjami dla młodszych i starszych już 13 października.

Termin Festiwalu nie jest przypadkowy. Wypada dokładnie w środku obchodzonego corocznie Tygodnia Pisania Listów. Bo choć na pisanie tradycyjnych listów, a tym bardziej na czekanie aż dotrą, nie mamy czasu, a tekst piosenki Skaldów “ludzie listy piszą”, nie pasuje do XXI wieku, to warto zatrzymać się choć przez chwilę nad fenomenem tradycyjnej korespondencji.

 

Festiwal Listów 2013

 

W programie Festiwalu Listów znajdzie się między innymi projekcja wyprodukowanego przez Agorę filmu Marcela Łozińskiego “Poste restante”, krótkiej, ale niezwykle urzekającej przypowieści dokumentalnej. Opowiada ona o losach jednego z tysięcy listów, które co roku trafiają do Wydziału Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach, miejsca jedynego w swoim rodzaju.

Na potrzeby Festiwalu Listów Tomasz Rytwiński wyreżyserował składający się z krótkich form spektakl „Listy bardzo polecone”, w którym spotkamy nadawców i adresatów niejednokrotnie bardzo przewrotnej korespondencji, a przewodnikiem po spektaklu będzie stworzona przez Macieja Wojtyszkę postać Pciucha – listonosza do Spóźnionych Przesyłek.

Powszechnie wiadomo, że do chwili wynalezienia telegrafu, a później telefonu i Internetu, tradycyjny, pisany odręcznie list, był jedynym sposobem porozumiewania się ludzi na odległość. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wiele takie odręczne pismo potrafi powiedzieć o piszącym. Ten temat zgłębi zaproszony na Festiwal specjalista z zakresu grafologii.

Muzeum będzie również gościć twórców projektu Mail-Art-School for LBT. Teleskop. Odbiorcami Sztuki Poczty podczas ostatniej, organizowanej przez nich akcji, zostali naukowcy pracujący na największym teleskopie świata ulokowanym w Międzynarodowym Obserwatorium na górze Mount Graham w Arizonie.
Podczas pokazu zaprezentowana zostanie cyfrowa dokumentacja tej niecodziennej korespondencji.

„Stare druki w nowych szatach. O sztuce konserwacji książki” opowie film zrealizowany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, uzupełniony komentarzem doświadczonego konserwatora.

W Muzeum pojawią się też pracownicy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju z warsztatem do czerpania papieru. Do dyspozycji będzie też warsztat scrapbookingu oraz samoobsługowy kącik skryby, który dla najmłodszych będzie polem eksperymentu z archaicznymi dziś przyborami do pisania, a dla dużo starszych przypomnieniem szkolnych lekcji kaligrafii.

Ręcznie zrobione i ozdobione papeterie oraz kartki pocztowe będzie można wysłać od razu wrzucając je do skrzynki pocztowej w Muzeum, a w pocztowe znaczki, niezbędne do nadania korespondencji, wyposaży wszystkich nadawców Poczta Polska.

Program:
11:00 – 16:00 samoobsługowy kącik skryby
11.30 – 12.30 i 13.00 – 14.00 pokazy czerpania papieru przygotowane przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
11:30 – 13:30 warsztaty scrapbookingu
11:30 – 12:30 „Stare druki w nowych szatach. O sztuce konserwacji książki” wykład i film przygotowane przez Zakład Narodowy im Ossolińskich we Wrocławiu
12.30 – 13:30 „Listy bardzo polecone”, spektakl teatru Korba z Wrocławia
13:30 – 14:00 „Mowa pisma”, spotkanie z grafologiem
14:00 – 15:00 Mail-Art -School for LBT, spotkanie i projekcja filmu
15:00 – „Post restante”, projekcja dokumentu Marcela Łozińskiego

www.muzeum.wroclaw.pl

 

Impreza i wydawnictwa sfinansowane zostały ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Co: Festiwal Listów
Gdzie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Krasińskiego 1, Wrocław
Kiedy: 13 października, niedziela, godz. 11:00 – 16:00

Bilety: Wstęp wolny

 

Teatr Korba spektakl

 

Poste Restante, film Marcela Łozińskiego