epitafium /nad grobem/

Klub Positive Day zaprasza na wystawę fotografii Marcina Watemborskiego pt. epitafium /nad grobem/. Nic w życiu nie jest trwałe – pieniądze przepadają, uroda mija, ludzie odchodzą. To właśnie ostatni z tych czynników – najmniej przewidywalny, bo emocjonalny, stanowi podstawę projektu fotografa.

 

Marcin Watemborski – rocznik 1990, dziennikarz, fotograf portrecista, absolwent Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Fotografią zajmuje się od 2006 roku, kiedy to w jego ręce, za sprawą ojca, trafił pierwszy aparat. Wraz z rozwijającą się pasją zmienił plany życiowe i ukończył studia pierwszego stopnia na kierunku „Media cyfrowe i komunikacja elektroniczna”, a następnie obronił tytuł magistra na specjalności „Fotografia w multimediach”. Człowiek biegły w technikach fotografii cyfrowej oraz postprodukcji obrazu. Z zamiłowania podejmuje się zgłębiania technik tradycyjnych z naciskiem na czarno-białą średnioformatową fotografię negatywową, w której to właśnie znajduje spełnienie twórcze.

 

Przez kilka lat pracował jako fotoreporter, ale prawdziwą pasję odnalazł w fotografii portretowej kobiet. Najbardziej ceni sobie nawiązanie intymnej, metafizycznej więzi z modelką. Podczas realizowania sesji pozwala mu to na doskonałe oddanie treści dzieła, za pośrednictwem ciała jego bohaterki.

 

Według niego zdjęcie to: „Historia emocji wypalona przez światło i zamknięta w ramach kadru”.

 

OPIS PROJEKTU – epitafium /nad grobem/

Nic w życiu nie jest trwałe – pieniądze przepadają, uroda mija, ludzie odchodzą. To właśnie ostatni z tych czynników – najmniej przewidywalny, bo emocjonalny, stanowi podstawę projektu Marcina Watemborskiego pod tytułem „epitafium /nad grobem/”. Cykl 12 portretów jest osobistym pożegnaniem artysty, pogodzeniem się ze zmianami w życiu, które ukształtowały go jako dojrzałego twórcę.

 

Na zdjęciach można zauważyć poszczególne etapy godzenia się z odejściem, zmianami: negację, gniew, negocjacje, depresję oraz ostateczną akceptację. W tej podróży Watemborskiemu towarzyszyła fotografia, jako wsparcie, w momentach pozostawania sam na sam ze swoimi myślami.

 

Przeszedł drogę, zgodną z opisem procesu twórczego Witolda Dederki – na początku były emocje, które niczym zapalnik wzbudziły w autorze projektu liczne przemyślenia – bardzo skrajne i osobiste. Po nich nastąpił czas na konceptualizację. Wszechobecne czernie są nawiązaniem do żałoby emocjonalnej, noszonej przez okres realizacji cyklu. Dodatkowo świadomie wybrana czarnobiel podkreśla abstrakcję widzianego przez niego w tamtym okresie świata.

 

Dederko wspomina również w jednym ze swoich dzieł o katharsis, które jest sensem tworzenia Sztuki, a Artystę nazywa rzemieślnikiem – wytwórcą Sztuki. To rzemiosło można zobaczyć w równym, stałym stylu pracy Marcina Watemborskiego – kadrowanie, przemyślane naświetlenie klatek oraz minimalistyczna estetyka sprawiają, że jego prace tworzą wokół siebie nastrój grozy i liczne niedopowiedzenia. Każdy odbiorca może interpretować osobne dzieło na własny sposób, lecz w całości cyklu zauważy negatywne emocje, które wyrzucał z siebie artystą.

 

Jak wspomina sam autor: „Zdjęcie jest tylko zwieńczeniem wewnętrznej przemiany, którą przechodzi twórca, efektem ubocznym realizacji procesu, który łączy Sztukę i świat rzeczywisty. Ważniejsze niż fizyczna odbitka jest oczyszczenie, które niesie ze sobą historia każdego uczucia wypalonego przez światło w konkretnym kadrze. Każdy z nich to inna opowieść.”

 

Kurator: Piotr Kaczmarek / Galeria AMI

 

Co: wystawa zdjęć Marcina Watemborskiego – epitafium /nad grobem/
Gdzie: Klub Positive Day, ul. Bogusławskiego 41, Wrocław
Kiedy: wernisaż – 24 czerwca, piątek, godz. 19:00
Wystawa trwa do 22 lipca 2016
Wstęp wolny

 

002 006 010