Dzień Ukraiński na Partynicach

Najbliższa niedziela wyścigowa na wrocławskich Partynicach odbywa się pod nazwą „Dnia Ukraińskiego”. Z tej okazji organizatorzy przygotowali specjalne atrakcje związane z kulturą naszego wschodniego sąsiada.

 

Na stoiskach gastronomicznych spróbujemy tradycyjnych ukraińskich specjałów, takich jak: okroszki, blinki, gryczaniki, syrniki czy pirożki ukraińskie. O muzyczną oprawę dnia zadbają polsko-ukraińskie zespoły Śpiewogra oraz Bel Canto. Każdy chętny będzie mógł zrobić sobie zdjęcie na legendarnym koniu Bohuna – Damarze z filmu „Ogniem i mieczem”. W programie wyścigowym dnia czeka nas 7 gonitw, w których pobiegną folbluty, araby oraz kłusaki francuskie. Start o godz. 14:15, wstęp wolny.

 

Ukraińskie akcenty

Aktualnie we Wrocławiu żyje kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, stąd pomysł żeby jeden z dni wyścigowych na Partynicach poświęcić właśnie Ukrainie. Z tej okazji w najbliższą niedzielę na wyścigach będzie można zasmakować w ukraińskich specjałach. Posiłki przygotuje najstarsze we Wrocławiu bistro z kuchnią ukraińską „Chatka kozacka”, specjalizująca się w przygotowywaniu tradycyjnych potraw jak i nowoczesnych dań ukraińskich. W niedzielnym menu znalazły się m.in. kotleciki z kaszy gryczanej i mięsa, serowe placuszki w sosie waniliowym, czy prawdziwy gęsty od warzywa barszcz ze śmietaną.

W przerwach między gonitwami wystąpią : polsko-ukraiński zespół folkowy Śpiewogra oraz dziecięcy zespół Bel Canto.
Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie na Damarze – legendarnym koniu Bohuna z filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, który od kilku lat przebywa na Partynicach. Damar specjalnie na tą okazję zostanie osiodłany w oryginalne siodło wyprodukowane na potrzeby filmu.

 

Na starcie folbluty, araby i kłusaki francuskie

W programie gonitw znalazły się wszystkie rasy koni wyścigowych. W maszynie startowej staną konie pełnej krwi angielskiej (folbluty), które pobiegną na dystansie 1907 metrów, kłusaki francuskie – dystans 2200 metrów (pełne okrążenie toru) oraz konie czystej krwi arabskiej (araby) na dystansach 1600, 1907 oraz 2200 metrów. W dwóch gonitwach folblutowych rywalizować będą uczniowie lub starsi uczniowie, czyli jeźdźcy którzy nie wygrali do tej pory 10 (uczniowie) lub 25 (starsi uczniowie) wyścigów. Tego dnia rozegrana zostanie również gonitwa memoriałowa, poświęcona pamięci profesora Andrzeja Modrakowskiego – lekarza weterynarii, współpracującego z wrocławskim torem przez ponad 50 lat.

 

Profesor Andrzej Modrakowski był związany z Partynicami przez ponad 50 lat. Rozpoczynał pracę jako lekarz weterynarii na torze w 1953 r., kiedy do Wrocławia przyjechały ścigać się araby. W lipcu transportem kolejowym przywieziono na Partynice 120 trzyletnich i starszych koni arabskich, musiał je wszystkie obejrzeć i zbadać. Były wśród nich prawdziwe znakomitości – synowie i córki dwóch słynnych ogierów: Wielkiego Szlema i Witraża, m.in. Czort, który później wielce zasłużył się w hodowli, dając piątkę derbistów. Jako lekarz uważał, że równie ważne, jak leczenie urazów, jest zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego interesował się i znał na wszystkim, co było związane z końmi wyścigowymi: treningiem, żywieniem, środowiskiem.

Prof. Modrakowski równolegle z pracą na Partynicach działał naukowo na wrocławskiej Akademii Rolniczej. W 1960 roku uzyskał stopień doktora, w 1973 zrobił habilitację, a w 1991 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Zajmował się głównie ortopedią koni i bydła. Był na stażach zagranicznych w klinikach chirurgicznych w Berlinie, Kopenhadze, Utrechcie i Hanowerze, a także w British Equine Research Institute w kolebce angielskich wyścigów – Newmarket. Dwa lata spędził w Iraku jako profesor kontraktowy. Odwiedzał tamtejsze stadniny, prywatne i państwowe. Był na torze w Bagdadzie, gdzie stacjonowało około trzech tysięcy rumaków. Należał do Brytyjskiego Towarzystwa Lekarzy Koni.

 

Jak dojechać na tor:
Z Dworca Głównego lub Autobusowego: autobusy 112,113, 862
Z centrum (np. przystanek J.P.2) Autobus 127
Tramwaje: 2, 6, 7 i 17 do pętli Krzyki, tam przesiadka w autobusy 113, 612, 852, 862, 872, 892

 

10 dzień wyścigowy – Dzień Ukraiński
19 sierpnia (niedziela) godz. 14:15 – 18:00
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2, 53-033 Wrocław
Wstęp wolny