Dolnośląskie Spacery Filmowe

Wrocławska Fundacja Filmowa ma przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału nowym projekcie. „Dolnośląskie Spacery Filmowe” to zarówno nietypowy sposób na odkrywanie historii kina, jak i alternatywny sposób zwiedzania regionu. Wielkimi krokami zbliża się chwila, w której będziecie mieli szanse wyruszyć z nami w filmową podróż po Dolnym Śląsku!

 

Przez ponad 50 lat istnienia Wytwórni Filmów Fabularnych powstało we Wrocławiu ponad 400 filmów, był to ważny ośrodek dla Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju, co miało istotny wpływ na tożsamość mieszkańców regionu, szukających punktów zaczepienia w nowej rzeczywistości. Stolica Dolnego Śląska stała się jednym z trzech najważniejszych centrów filmowych w naszym kraju (obok Łodzi i Warszawy). Jako jedyna nie przedstawiła jeszcze swojej barwnej karty szerszej publiczności.

 

Nasz projekt powstał, żeby za pośrednictwem wycieczek po regionie, spacerów po miastach i miasteczkach oraz opracowanych szlaków, udostępnionych w internecie, ułatwiać dostęp do filmowego bogactwa Dolnego Śląska. Najpierw funkcjonował jako działanie Lecha Molińskiego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Animacja i edukacja kulturalna 2018, a w 2019 r. otrzymaliśmy na jego realizację dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i nawiązaliśmy partnerstwo z Dolnośląskim Centrum Filmowym i Wroclaw Film Commission.

 

Co będzie się działo?

Na Ziemi Wałbrzyskiej przespacerujemy się wzdłuż ulic dzielnicy Podgórze, śladami magicznych Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego. Zobaczymy podwórka, które stały się miejscem akcji innej bajkowej opowieści – przeniesionej znad morza na Dolny Śląsk adaptacji Weisera Dawidka w reżyserii Wojciecha Marczewskiego (pt. Weiser) i poznamy barwne filmowe losy Zamku Książ. Nad wszystkim unosić się będzie duch Krzysztofa Kieślowskiego, mieszkającego przez kilka lat w Sokołowsku, gdzie Fundacja In Situ wciąż pielęgnuje pamięć o wybitnym polskim reżyserze.

 

Na Ziemi Kłodzkiej poszukamy plenerów stanowiących o wizualnej sile Pokotu Agnieszki Holland, postawimy stopę w miejscach, którymi przechadzali się bohaterowie jednego z najpiękniejszych polskich filmów o miłości niemożliwej (Nikt nie woła Kazimierza Kutza) i poznamy zakamarki Gospodarstwa Ekoturystycznego ARTYSTYKA, gdzie realizowano zdjęcia do nagradzanej Wieży. Jasny dzień Jagody Szelc.

 

PROGRAM

Ziemia Wałbrzyska to m.in. następujące atrakcje:

SOBOTA (31.08)
• Kompleksowe filmowe zwiedzanie Wałbrzycha (plenery m.in. z filmów: Panna Nikt Andrzeja Wajdy; Weiser Wojciecha Marczewskiego; Droga Molly Emily Atef; Julia wraca do domu Agnieszki Holland; Komornik Feliksa Falka; Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego; Bez wstydu Filipa Marczewskiego; W cieniu Davida Ondříčka czy Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza), które przygotuje pomysłodawca i lider projektu, Lech Moliński.
• Oprowadzanie po plenerach przy Zamku Książ (plenery m.in. z filmów: Hrabina Cosel Jerzego Antczaka; Diabeł Andrzeja Żuławskiego; Akademia Pana Kleksa Krzysztofa Gradowskiego; Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza czy serialu 1983), którego autorem będzie Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
• Projekcja filmu Na północ od Kalabrii, reż. Marcin Sauter w Kinoteatrze Zdrowie

NIEDZIELA (1.09)

• Zwiedzanie Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, przygotowane przez ekspertów z Fundacji In Situ
• Spacer po filmowym i artystycznym Sokołowsku, który zrealizuje Lech Moliński.
• Zwiedzanie filmowe Chełmska Śląskiego (oprowadza: Lech Moliński)

Łączny koszt: 299 zł
(w cenie: dojazd, obiadokolacja, nocleg, śniadanie, projekcja filmowa i oprowadzania)

 

Ziemia Kłodzka – w programie m.in. następujące propozycje:

SOBOTA (14.09)
• Zwiedzanie filmowe Barda Śląskiego, przygotowane przez Lecha Molińskiego.
• Kompleksowe oprowadzanie po filmowych śladach Kłodzka (plenery m.in. z filmów Pętla Wojciecha Jerzego Hasa; Jak narkotyk Barbary Sass; Demony wojny wg Goi Władysława Pasikowskiego czy serialu Czterej pancerni i pies Konrada Nałęckiego), które przygotuje Lech Moliński.
• Zwiedzanie ARTYSTYKI – głównego miejsca akcji filmu Wieża. jasny dzień Jagody Szelc

NIEDZIELA (15.09)
• Bystrzycki Spacer Filmowy (plenery m.in. z filmów Nikt nie woła Kazimierza Kutza; Pierwszy dzień wolności Aleksandra Forda; Sezon na leszcza Bogusława Lindy; Za niebieskimi drzwiami Mariusza Paleja; Pokot Agnieszki Holland i seriali Czterej pancerni i pies Konrada Nałęckiego oraz Boża podszewka 2 Izabelli Cywińskiej) w wykonaniu Lecha Molińskiego.
• Zwiedzanie plenerów Ziemi Kłodzkiej, które zagrały lub mogły wystąpić w Pokocie, które przygotuje Marcin Gomułka – fotograf, ale także osoba odpowiedzialna za dobór lokacji w filmie.

Łączny koszt: 299 zł
(w cenie: dojazd, obiadokolacja, nocleg, śniadanie, projekcja filmowa i oprowadzania)

Szczegółowy program znajdziecie na naszej stronie internetowej www.DolnoslaskieSpaceryFilmowe.pl. Sprzedaż biletów na obie wycieczki rozpocznie się w piątek 26 lipca o godz. 8:00 i będzie realizowana za pośrednictwem strony internetowej.