Dhun – fuzja Wschodu i Zachodu

Zespół DHUN, który zagra we Wrocławiu dwukrotnie,  powstał na bazie eksperymentu muzycznego, łączącego brzmienia Wschodu i Zachodu. Artyści czerpią inspirację z klasycznego jazzu, muzyki folkowej różnych kultur, klasyki europejskiej i tradycyjnej muzyki indyjskiej.

Pełny skład to 7 osób, w tym m. in.: prof. Subhendu Ghosh (lider i wokalista), Gabriel Krappmann (skrzypce), Andreas Teutsch (saksofon), Torsten Goerke (gitara), Debojyoti Chakraborty (sitar), Elias Diesen (fllet), Chintan Desai (tabla) . Obecna siedziba zespołu to Drezno.

Formacja wystąpiła dotychczas w: Weinböhla, Meissen, Dresden Blaue Fabrik, Dresden Cricket Club, Dresden Jaipur Restaurant. Koncert specjalny z udziałem muzyków gościnnych miał miejsce w 2011 roku na Drezdeńskiej Politechnice z okazji 150-lecia urodzin indyjskiego noblisty z zakresu literatury – Rabindranatha Tagore’a .

Prof. Subhendu Ghosh jest założycielem i dyrektorem Pratidhwani, popularnej organizacji kulturalnej, która od 25 lat tworzy muzykę i sztuki teatralne na rzecz ruchów ludowych w Indiach. Od 2011 r. współpracuje z Instytutemk Studiów Azjatyckich. We Wrocławiu występował dwukrotnie: jako gość specjalny Katedry Muzykologii poprowadził prezentację dotyczącą klasycznej muzyki indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim (2011) oraz wystąpił z koncertem i warsztatem w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu podczas II edycji Wystawy Nieznane Oblicza Hinduizmu organizowanej przez Instytut Studiów Azjatyckich i Muzeum Etnograficzne (2011).
Jest doktorem biofizyki i wykładowcą na Uniwersytecie Delhijskim. Angażuje się w badania nad przyswajaniem przez człowieka schematów i wzorów, a zwłaszcza motywów muzycznych, takich jak ragi i tale.

Aktywnie działa na rzecz kultury, uważając ją za ważne narzędzie szerzenia sprawiedliwości i zmian społecznych. Jego organizacja Pratidhwani organizuje skierowane do młodzieży i studentów warsztaty kulturalne, podejmując tematy wartości, integralności człowieka oraz obowiązków społecznych.

Amatorsko zajmuje się także dramaturgią. Ma na swoim koncie występy zarówno w roli aktora, jak i reżysera na ulicach i scenach teatralnych w Delhi i innych miastach Indii. Jego sztuki są inspirowane życiem i codzienną walką z przeciwnościami losu. Prof. Subhendu Ghosh podejmuje w nich różne tematy, od walki o wolność, przez edukację, tematy związane z płcią, systemem kastowym, po problemy młodzieży. Poprzez sztukę wyraża swoje zaangażowanie społeczne.
Wyjątkową cechą jego sztuk jest czerpanie z form ludowych, zwłaszcza muzyki i tańca. W sztukach Prof. Subhendu występowali m.in. członkowie plemienia Bhil z środkowo-zachodnich obszarów Indii.

Prof. Subhendu Ghosh zaaranżował również muzykę do filmów, m.in. „Imagine Kalpana”, krótkometrażowego obrazu o życiu wielkiego bojownika o wolność Kalpana Dutta (Joshi) produkcji Doordarshana, „Asli Azadi”, filmu dokumentalnego o kobietach walczących o wolność, oraz „Apne haque ke liye”, dokumentu o wytwórcach lin w parku narodowym Rajaji.

Jego dziełem jest także oprawa muzyczna sztuki „Andorra” oraz baletu „Azadi ke Taraane”.
Wielokrotnie występował przed publicznością w Indiach, Niemczech, Austrii, Włoszech, Słowacji i Stanach Zjednoczonych. Kierował pracami nad albumem z tradycyjnymi gazelami, zatytułowanym „Sab Rango Ka Samavesh”. Ma też na swoim koncie album z popularnymi pieśniami wyzwoleńczymi pt. „Jaga Sara Sansar”, a także płytę z pieśniami ludowymi.

Co: Koncert zespołu DHUN
Gdzie: Karczma „Kasieńka”, ul. Piotra Michałowskiego 3, Biskupin, Wrocław
Kiedy: 12 lipiec, piątek, godzina 20.00
Bilety: ok. 16 zł – w cenie soft drink lub czeskie piwo

Co: Koncert zespołu DHUN
Gdzie: Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, s. 208
Kiedy: 13 lipiec, sobota, godzina 18.00
Bilety: Wstęp wolny
Dhun

 

2012_11_24_8705_hp18