DANKA JAWORSKA / MALARSTWO

Galeria M Odwach zaprasza 24 sierpnia na otwarcie wystawy – DANKA JAWORSKA / MALARSTWO. – Impulsem do malowania postaci stał się dla mnie taniec – mówi autorka.

 

– Zobaczyłam kiedyś film „Białe noce” z Michaiłem Barysznikowem, który zatańczył do muzyki Wysockiego tak, że obejrzałam ten film pięć razy – mówi Danka Jaworska. – Pomyślałam wtedy, że chciałabym uczestniczyć razem z nim w tym, co się tam dzieje. Następnego dnia w pracowni zaczęłam malować, poszukując tej ekspresji ciała, jaką Barysznikow przekazywał w tańcu. Dziś fascynuje mnie Siergiej Połunin, a taniec i ruch są niezmiennie obecne w moim malarstwie. Sylwetka kobiety na moich obrazach jest postacią, która nosi w sobie wszystkie problemy świata. Bo w tym malarstwie jest wiele historii i treści i mam nadzieję, że jest to zauważalne.

 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa na wystawę malarstwa Danki Jaworskiej. Urodzona w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w École Nationale Superieure des Arts Decoratifs (ENSAD) w Paryżu, w Deutsche Akademische Austausch Dienst (DAAD) w Worpswede. Staż w Pracowni Sitodruku The Retigraphic Society w Ightham w Anglii. Od 1976 roku mieszka i pracuje w Sztokholmie. Uprawia malarstwo i grafikę. Jej prace są w kolekcjach państwowych i prywatnych, między innymi SAS/LIN Art Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, Tetra-Pac w USA, Muzeum Narodowym w Krakowie, Międzynarodowej Galerii Portretu w Tuluzie.

 

Co: Malarstwo – Danka Jaworska
Gdzie: Galeria M Odwach, Świdnicka 38a, Wrocław
Kiedy: wernisaż w piątek 24 sierpnia 2018 o godzinie 19:00
Wystawa trwa do 8 września 2018
Wstęp wolny
Galeria czynna – od poniedziałku do piątku w godzinach 12.oo – 18.oo, w soboty 12.oo – 15.oo

 

www.galeriam.com
http://www.facebook.com/GaleriaMWroclaw
http://www.facebook.com/GaleriaMOdwach