Czas Utopii – poszukają utraconej przyszłości

Rok 2016 to 500. rocznica ogłoszenia przez Tomasza Moore’a „Utopii”, 10. rocznica śmierci Stanisława Lema i 150. rocznica urodzin George’a Herberta Wellsa. To doskonały moment, by przyjrzeć się odradzaniu utopijnego myślenia – o możliwości uniknięcia apokalipsy porozmawiamy już w przyszłym tygodniu podczas konferencji “Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości”.

 

– Polscy, europejscy i światowi eksperci zajmujący się tematyką utopii w kulturze i myśli społeczno-politycznej odwiedzą Wrocław na zaproszenie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Myślenie i marzenie o przyszłości rozpościera się między dwiema skrajnościami: utopią raju na ziemi i dystopią apokalipsy – mówi Edwin Bendyk, kurator programu. – Na każdą optymistyczną wizję przyszłości, pokazującą świat bez wojen, biedy, głodu, chorób, można przedstawić przynajmniej jedną zapowiedź katastrofy. Wizjami raju i apokalipsy żywi się kultura popularna; mają one też wybitnych patronów, którzy siłą swych umysłów nadawali myśleniu o przyszłości intelektualną dyscyplinę – Ernst Bloch, Hans Jonas, Stanisław Lem, papież Franciszek to tylko kilka wybitnych współczesnych postaci, które odcisnęły i odciskają swe piętno na współczesnej kulturze. Wszystkie te wątki staną się ramą paneli dyskusyjnych i prezentacji, które odbywać się będą między 18 a 20 sierpnia.

 

Konferencję otworzy debata intelektualistów z Europy Środkowej, która odbędzie się 18 sierpnia (godz. 16:00-18:00) w Starym Ratuszu we Wrocławiu. Wezmą w niej udział goście z Litwy, Ukrainy i Czech, z którymi będziemy się zastanawiać, czy nasza część Europy jest przestrzenią utopii. Na 19 i 20 sierpnia (godz. 10:00-17:30) zapraszamy do siedziby Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, gdzie spotkają się goście i uczestnicy głównej części wydarzenia. “Czas utopii. W poszukaniu utraconej przyszłości” to już kolejne wydarzenie, podczas którego uczestnicy z całego świata mają okazję w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury dyskutować na temat najbardziej ważkich kwesti, którą mogą zadecydować o przyszłym kształcie świata – wideo-relacja z poprzedniej konferencji dostępna jest pod tym linkiem.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, by wziąć w nim udział wystarczy zarejestrować się wypełniając formularz dostępny pod adresem: tinyurl.com/CzasUtopii. Konferencja prowadzona będzie w języku polskim i angielskim, z internetową transmisją wideo na żywo.

 

Co: Czas Utopii
Gdzie: Stary Ratusz, Rynek 1, Wrocław / NOT, ul. Piłsudskiego 74, Wrocław
Kiedy: 18 sierpnia, czwartek, godz. 16 do 20 sierpnia
Wstęp wolny

 

poster_2