Bajkowa Akademia w CK Agora

Centrum Kultury Agora zaprasza na niebanalne spotkanie z wierszami, opowiadaniami, bajkami i historiami obrazkowymi inspirowanymi twórczością kultowego autora polskiej literatury dziecięcej – Jana Brzechwy. Sobota, 29 września, godzina 12.00, wstęp wolny.

 

Poprzez atrakcyjne środki wyrazu i nowatorskie zabawy chcielibyśmy zaprzyjaźnić małych czytelników z kanonem polskiej literatury dla dzieci. Spotkanie plenerowe przed Centrum Kultury Agora w ramach którego odbędą się warsztaty stanie się pretekstem do wejścia w świat wielobarwnych wierszy, rymów, metafor oraz magicznych fabuł dla dzieci w różnym wieku. Literacki świat zamknięty w tekstach na kartkach książek zyska materialny wymiar i postać licznych realizacji artystycznych.

 

Od kilkudziesięciu lat utwory Jana Brzechwy niosą radość kolejnym pokoleniom najmłodszych czytelników. Któż nie zna KACZKI DZIWACZKI, LENIA czy PYTALSKIEGO. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez tej twórczości. Dlatego też zapraszamy do BAJKOWEJ AKADEMII INSPICJENTA BRZESZCZOTA, w której programie znajdzie się:

 

Tańcowała igła z nitką / warsztaty filcowe

Tańcowała igła z nitką,
Igła – pięknie, nitka – brzydko.
Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.

Razem z maluchami przeniesiemy się w zaczarowany świat bajek. Dzieci wraz z rodzicami uszyją z filcu swoje ulubione zwierzątka występujące w wierszach Jana Brzechwy i korzystając z różnych materiałów ozdobią je według własnego projektu.

 

Pomidor / warsztaty ogrodnicze

Pan pomidor wlazł na tyczkę
I przedrzeźnia ogrodniczkę.
„Jak pan może,
Panie pomidorze?!”

Rodzice wspólnie z dziećmi skomponują własnymi rękoma doniczkę z różnymi ziołami i sadzonkami „niegrzecznych pomidorów” z wiersza Jana Brzechwy. Doniczkę zabiorą ze sobą do domu, by położyć ją na kuchenny parapet.

 

Ptasi mózg / warsztaty asamblażu

Tu dla mody i ozdoby
Wymieniamy ptasie dzioby!
Szlifujemy, poprawiamy
I zapłaty nie żądamy.

Szlifujemy, poprawiamy, malujemy i ozdobimy techniką decoupage girlandy ze sklejek drewnianych w kształcie ptaszków. Idealne ożywiają każde nudne wnętrze. Girlandy będziemy dekorować perełkami, brokatem, wstążeczką satynową czy rafią.

 

Sowa / warsztaty plastyczne

U-hu, u-hu, u-hu,
Nie brzęcz mi przy uchu,
Jestem sowa płowa,
Sowa mądra głowa,

Tym razem dzieci pofiglują przy malowaniu mądrych głów – sów i sówek. Materiałem który zastąpi nam klasyczną kartkę papieru będzie kamień, a ściślej mówiąc otoczak. Zabawa pobudza kreatywność u dzieci, a dorosłym dostarcza moc relaksu i uwalnia od stresu.

 

Staś Pytalski / konkurs wiedzy o Brzechwie

W którym miejscu zaczyna się kula?
Co na deser gotują dla króla?
Ile kroków jest stąd do Powiśla?
O czym myślałby stół, gdyby myślał?

Na sam koniec podsumujemy wiedzę dzieci zdobytą podczas animacji. Na te i inne pytania Stasia, najmłodsi uczestnicy będą mogli odpowiedzieć i pochwalić się swoją wiedzą w trakcie konkursu i tym samy zdobyć nagrody rzeczowe.

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Co: Piknik rodzinny “Bajkowa Akademia Inspicjenta Brzeszczota”
Gdzie: Centrum Kultury AGORA, ul. Serbska 5a. 51-111 Wrocław
Kiedy: 29 września 2018 / sobota / 12.00 – 14.00 /plener przed CK Agora
Wstęp wolny

 

www.facebook.com/CentrumKulturyAGORA
www.ckagora.pl
tel.: (71) 325-14-83, w.105