Kreska groteski i horroru

Zna dwie epoki rysowania komiksu, umie stworzyć wciągający klimat, czarny humor i superbohaterowie nie mają przed nim tajemnic. Jakub Babczyński przyjeżdża do Wrocławia w ramach projektu „Ranne Szychty”, polegającego na wymianie artystów między stolicą Dolnego Śląska a Gdańskiem. Spotkanie odbędzie się 14 lipca w galerii BWA Dizajn.

 

Jakub Babczyński jest ilustratorem i rysownikiem komiksowym. Jaki ma styl? Lawiruje między realizmem z elementami horroru a czarnym humorem. Znany jest m.in. z komiksu „Charlie Cudak”, osadzonego w konwencji mrocznego kryminału. Oprócz prac własnych współtworzył nietypowe antologie, jak „Miasto z widokiem”, której historie umieszczone są w scenerii międzywojennej Gdyni. Jest również współautorem pierwszej antologii komiksów o komunikacji miejskiej „Opowieści tramwajowe”. Bierze udział także w akcjach warsztatowych, jak „24 Hour Comics Day” w Gdańsku (24 strony komiksu w 24 godziny).

 

– Spotkanie z Jakubem Babczyńskim to gratka dla każdego fana sztuki komiksu. To artysta, który przeżył dwie epoki technik rysowania, od ołówka i nakładania tuszu po tablet, i ma ciekawe refleksje na temat warsztatu. Opowie też o tym, jak stworzyć w komiksie atmosferę. Komiks musi mieć swój klimat niezależnie od techniki, żeby wciągać i powodować, że nie możemy się oderwać od fabuły – mówi Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej, kuratorka 8. edycji festiwalu Grassomania, w ramach którego odbywa się cykl „Ranne Szychty”.

 

Jakub Babczyński barwnie opowiada również o superbohaterach i swojej pasji kolekcjonowania komiksów. Jego spotkanie z wrocławską publicznością odbędzie się w BWA Dizajn 14 lipca o godz. 18.00. W czasie pobytu w stolicy Dolnego Śląska Jakub Babczyński będzie pracować nad krótką formą komiksową w duecie z wrocławskim artystą Bartoszem Sadulskim.

 

Jakub Babczyński fascynuje się komiksem od zawsze, zajmuje się nim od końca lat 90. W 2008 dla historii obrazkowych porzucił zawód architekta. Autor ilustracji do takich prac jak „Ballada o Eulalii” (2005) do scen. Jerzego Szyłaka, „Miasto z Widokiem” (2013) do scen. Elżbiety Żukowskiej, „Olimpia z Gdańska” (2015) do scen. Piotra Szulca. Weteran akcji 24h komiks, w ramach której stworzył wraz z P. Szulcem 6 mini-zeszytów. Laureat II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2015 r. za komiks „Charlie Cudak” do scenariusza P. Szulca.

 

Współautor zapomnianego już gdańskiego festiwalu Trójmiejskie Spotkania Komiksowe oraz dwóch edycji interdyscyplinarnego projektu Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie – komiksowy przewodnik po Dolnym Mieście w Gdańsku. Poza twórczością rysunkową prowadzi regularne zajęcia z komiksu i storyboardu w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz liczne warsztaty dla dorosłych i młodzieży na terenie całego Trójmiasta. Czyta i nałogowo kolekcjonuje niezliczone ilości komiksów, coraz poważniej rozważając terapię.

 

„Ranne Szychty” to program rezydencyjny, w którym uczestniczą artyści z Gdańska i Wrocławia. Pracując w duetach literacko-wizualnych zastanowią się nad wielowarstwowością tych miast/nie-miast, przedefiniowaniem ich tożsamości i podejmą próbę „dokopania się” do niewidocznych dla oka lub zagubionych w pamięci pokładów drzemiących w obydwu z nich. W ramach serii pobytów rezydencyjnych oraz spotkań autorskich odbywających się w Gdańsku i Wrocławiu, skonfrontujemy wizje literatów i artystów tak, aby rezultatem każdego takiego spotkania był utwór integrujący słowo z obrazem, rzeczy z ideami, świat bytów ze światem ich cieni. Końcowym efektem tych twórczych spotkań będzie eksperymentalna publikacja artystyczna kompilująca powstałe w ramach „Rannych Szycht” utwory.

 

„Ranne Szychty” są częścią 8. edycji festiwalu Grassomania – projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującego swój program wokół twórczości noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców. Projekt jest realizowany we współpracy Gdańskiej Galerii Miejskiej z galerią Dizajn BWA Wrocław, oraz Księgarnią Tajne Komplety i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza.

Więcej informacji: http://bit.ly/ranne_szychty

 

Co: Spotkanie z Jakubem Babczyńskim w ramach cyklu „Ranne szychty”
Gdzie: BWA Dizajn Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Kiedy: 14 lipca – godz. 18.00
Wstęp wolny

 

Jakub Babczynski komiks_1 komiks_2 komiks_3