Atak paniki na otwarcie PCfB

Wiosną wyruszamy w drogę! W 12. sezonie Polish Cinema for Beginners pod hasłem “On the Road” oglądać będziemy polskie filmy, w których kluczowy jest motyw podróży – tej w przestrzeni, i tej metaforycznej. Wiosenna edycja rozpocznie się 4 kwietnia, a otworzy ją pokaz energetycznego “Ataku paniki” Pawła Maślony.

 

W programie 12. sezonu Polish Cinema for Beginners znalazły się zarówno klasyczne filmy drogi, ożywiające mit wędrówki przez życie, poszukiwania, wielkiej przygody i wyzwolenia od fałszywych wartości – zobaczymy to zarówno w nagrodzonej Oscarem, słynnej “Idzie” Pawła Pawlikowskiego, jak i w “Ułaskawieniu” – najnowszym dziele Jana Jakuba Kolskiego, docenionym podczas ostatniego festiwalu w Gdyni. Pokażemy też absolutny klasyk polskiego kina, przez wielu uważanych za najlepszy polski film wszech czasów – “Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego. Ten długo zakazany film, używając klasycznej dla road movies opozycji sfery square – „kwadratowego” ładu mieszczańskiej rzeczywistości i właściwej podróży sfery beat (błogość, szczęśliwość), każe zastanowić się, co tak naprawdę kieruje naszym życiem.

 

Zwiastun filmu “Atak paniki”

 

Ale motywu podróży poszukiwać będziemy także w kinie gatunkowym – choćby w “Ataku paniki” Pawła Maślony, który otworzy wiosenny sezon cyklu, gdzie każdy na swój sposób próbuje oderwać się od rzeczywistości. Reżyser zabiera nas na pokład samolotu, którym grupa Polaków wraca z wakacji. Tu zdarzyć się może wszystko… Debiut Maślony obsadzony mocnymi, zapadającymi w pamięć postaciami, w które wcieliła się śmietanka polskich aktorów (Magdalena Popławska, Artur Żmijewski, Dorota Segda), ogląda się z wypiekami na twarzy.

 

Seansom 12. edycji PCfB towarzyszyć będą prelekcje i spotkania z filmowcami, filmoznawcami i ekspertami, malującymi szerszy kontekst społeczny i historyczny każdego tytułu. Spotkania z nimi poprowadzi Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to, skąd pochodzą – mogli poznawać drogi i bezdroża polskiego kina.

 

Pokaz “Ataku paniki” odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław.

Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema

Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław