Art. Out. Nadodrze

Od 21 kwietnia w CRZ Krzywy Komin będzie można oglądać wyjątkowe prace twórców zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz artystów nieprofesjonalnych zrzeszonych wokół organizacji działających na terenie Nadodrza. Wernisaż wystawy rozpocznie się o 17:00 i stanowić będzie finałowy punkt 5. Urodzin Krzywego Komina.

 

„Art. Out. Nadodrze” to wynik współpracy artystów outsiderów, dla których sztuka jest sposobem opowiedzenia swojej historii, ekspresji uczuć i rozwoju. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace o różnorodnej tematyce i niepowtarzalnych formach. Podziwiać będzie można niezwykłe stoły-ogrody, symboliczne mandale na plastrach drewna, oryginalną ceramikę czy osobliwe malarstwo.

 

Zbiory pochodzą z trzech źródeł. Miserart – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia to przestrzeń twórczej współpracy osób bezdomnych i zapraszanych do pracowni artystów. Jej wynikiem są między innymi prezentowane na wystawie stoły-ogrody. Materiały wykorzystane do ich stworzenia pochodzą z recyklingu – wykorzystano drzwi, futryny ram okiennych oraz elementy dachu restaurowanych kamienic. Twórcy działający przy Młodzieżowym Ośrodku Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień dla Młodzieży MONAR zaprezentują prace „Mandala Power”. Wykonane na plastrach drewna kolorowe mandale to owoc współpracy CRZ Krzywy Komin ze stałą grupą uczęszczającą na spotkania Monaru. Na wystawie zobaczyć będzie można również twórczość artystów z Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej OKAP prowadzonego przez Fundację OK.ART – między innymi wyroby ceramiczne.

 

Wernisaż wystawy będzie miał miejsce podczas 5. Urodzin Krzywego Komina. To wydarzenie utrzymane w klimacie lat ’60-’70 – czasie gwałtownych przemian w kulturze, twórczych eksperymentów i manifestacji wolności artystycznej. Wystawa będzie prezentowana do 19 maja.

Więcej informacji na www.krzywykomin.pl

 

Informacje ogólne:

Miserart – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia – MiserArt zorganizowane jest wokół pracowni – przestrzeni działań. Podczas prac związanych z pracowniami rzemieślniczymi osoby bezdomne, współpracując z zaproszonymi artystami i twórcami ,uczą się dawnych i nowych technologii wytwarzania przedmiotów o wysokiej jakości wykonania. Wynikiem prac są między innymi stoły zaprezentowane podczas wystawy. Stoły-ogrody zostały wykonane z pozyskanych odpadów – wyrzuconych drzwi i futryn ram okiennych, starych belek z więźby dachowej restaurowanych kamienic. Stoły te zawdzięczają swoją niepowtarzalną funkcjonalność zarówno historii materiałów z jakich zostały wytworzone , jak i również procesom, w jakich powstawały.

Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień dla Młodzieży MONAR – placówka działająca przy ul. Roosevelta we Wrocławiu. Prace „Mandala Power” , które są wystawiane podczas wystawy stanowią owoc współpracy CRZ Krzywy Komin ze stałą grupą uczęszczającą na spotkania Monaru.

Fundacja OK.ART Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej OKAP przy Roosevelta 5a prowadzony przez Fundację OK.ART

Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin to kreatywna i twórcza przestrzeń dla rozwoju kapitału intelektualnego i materialnego w obszarze rzemiosła, designu, kultury i sztuki. Miejsce pełne pasji, otwartych ludzi i artystycznego wdzięku.

 

Co: Sztuka bez banicji – wystawa „Art. Out. Nadodrze”
Gdzie: Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a, Wrocław
Kiedy: 21 kwietnia – 19 maja
Wstęp wolny