Anna Krztoń – „Past perfect”

Rysunki, ilustracje, oryginalne plansze, a nawet wydruki z zinów, Anny Krztoń, zobaczymy podczas najnowszej wystawy organizowanej przez wrocławską Galerię Komiksu i Ilustracji „Tymczasem”. „Past perfect” to ekspozycja przekrojowa, stanowiąca podsumowanie kilku ostatnich lat pracy twórczej artystki, która ma na swoim koncie m.in. współpracę z Newsweekiem, Animoonem, Kulturą Liberalną, jak i publikacje w magazynach i antologiach w USA, Belgii, Słowenii, Estonii, Szwecji, Finlandii oraz na Litwie.

 

Prace zaprezentowane na wystawie „Past perfect” łączy prosty klucz – wszystkie w jakiś sposób odnoszą się do przeszłości (bliższej lub dalszej). W sposób bezpośredni, jak w szkicach z minionych wakacji, a także bardziej pokrętnymi drogami, jak w komiksowej historii, której bohaterowie w gruzach szukają reliktów pozostawionych przez swoich przodków. Anna Krztoń zajmuje się przede wszystkim komiksem autobiograficznym i inspiruje wydarzeniami ze swojego życia, albo z życia swoich przyjaciół i znajomych. Komiks stanowi formę wypowiedzi, która w swojej specyfice jest mi bardzo bliska – mówi autorka – Zawsze interesowało mnie opowiadanie historii, a to medium nadaje się do tego idealnie, będąc dokładnie w połowie drogi między literaturą i sztuką.

 

„Nużąca codzienność jak nic innego potrafi wyprzeć pasję z naszego życia. Bo to wygodne, bo jesteśmy leniwi, bo nam się nie chce. Ta codzienność przejawia się niemal w każdej pracy Anny Krztoń, lecz jej twórczość daleka jest od nudy, rutyny czy monotonii. Za pomocą doskonałego zmysłu obserwacji odbiera i rejestruje rzeczywistość, a następnie błyskotliwie ją puentuje.” – pisze Dawid Śmigielski, redaktor działu o komiksie „Pod okładką” w miesięczniku „Menażeria”.

 

Wystawa stanowi też pewnego rodzaju podsumowanie kilku ostatnich lat pracy rysowniczki – będzie można na niej zobaczyć i przeczytać oryginalne plansze i wydruki z zinów, wydawanych własnym sumptem przez autorkę. Niektóre kadry z tych komiksów przeniosą się też na ściany galerii. Dodatkowo zaprezentowane zostaną też rysunki i szkice z debiutanckiego albumu autorki, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Komiksowego w 2018 roku.

 

Anna Krztoń jest rysowniczką komiksów i ilustratorką. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom w Pracowni Wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha). Współpracuje między innymi z Newsweekiem, Animoonem i Kulturą Liberalną. Jej komiksy publikowane były w zinach, magazynach i antologiach w Polsce, USA, Belgii, Słowenii, Estonii, Szwecji, Finlandii i na Litwie. Wydaje swoje historie w formie zinów, a od 2015 roku redaguje i wydaje zina „Brudno”.

 

Co: Anna Krztoń – „Past perfect”
Gdzie: Galeria Komiksu i Ilustracji „Tymczasem” w Centrum Kultury „Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: wernisaż 13 stycznia, godzina 19:00
Wystawa czynna do 12 lutego
Wstęp wolny

www.zamek.wroclaw.pl
www.facebook.com/ckzamekwro

 

anna-krzton-1 anna-krzton-2 anna-krzton-3 anna-krzton-4 past-perfect-plakat-wystawy