7. edycja TIFF Festival

7 września, we Wrocławiu startuje 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival, która poświęcona będzie szeroko rozumianej tematyce „Zasobów”. Jak postrzegają je artyści? Jak radzić sobie w sytuacji ich niedoboru lub nadmiaru? Czy są wokół nas zasoby, których nie dostrzegamy? Odpowiedzi na te pytania będą szukać artyści i organizatorzy TIFF Festival, odbywającego się w tym roku w dniach 7-17.09.2017.

 

Co roku, we wrześniu we Wrocławiu startuje TIFF Festival, czyli wydarzenie, które jako jedyne we Wrocławiu, a jako jedno z trzech w Polsce, poświęcone jest sztuce fotografii w szerszej perspektywie. Tym, co wyróżnia TIFF spośród innych tego typu przedsięwzięć, jest jego otwarta formuła i dążenie do wychodzenia poza sztywne ramy jednej tylko dziedziny, dlatego podczas Festiwalu można nie tylko zobaczyć interesujące wystawy, ale też wziąć udział w warsztatach czy oprowadzeniach kuratorsko-autorskich.

 

Fotografia w szerszej perspektywie?

Każdy, kto chociaż raz uczestniczył we wrocławskim festiwalu fotografii, doskonale wie, że przy każdej kolejnej edycji nie należy spodziewać się wystaw wyłącznie fotograficznych. Staramy się tak zaproponować uczestnikom wielowątkowe ekspozycje, które mają poszerzyć spojrzenie o artystyczne i kuratorskie perspektywy.

“Zasoby” to motyw przewodni. Program Główny podzielony został na trzy cześći: Zablokowane, Rozpoznane i Przywiezione.

– Trudno jest wymienić i szczegółowo opisać wszystkie projekty, które opierają się na medium poszerzonym – mówi Maciej Bujko, dyrektor artystyczny TIFF Festival – należy wymienić tu wystawę pt. „Zablokowane”, w której udział bierze szóstka artystów – Antonina Gugała, Łukasz Filak, Konrad Trzeszczkowski, Anna Orłowska, Weronika Gęsicka i Rafał Milach. Tym, co w tej wystawie jest zaskakujące, to opowieść o projektach, które nigdy nie powstały oraz o tym, co sprawia, że wszystkie te koncepcje pozostają jedynie w formie koncepcji. Podobnie nieoczywistym projektem będzie porezydencyjna wystawa “Rozpoznane”, w której weźmie udział trzech artystów – Diana Lelonek, Harmen De Hoop i Salvi Danés. Ekspozycja dotyczyć będzie miasta traktowanego jako zasobu, a jedną z prac będzie sama rzeka Odra wprowadzona do galerii.

 

Wszyscy tworzymy Zasoby

Trzecim filarem Programu Głównego jest przygotowywana przez Łukasza Rusznicę i Agnieszkę Pajączkowską wyjątkowa wystawa “Przywiezione”. Korespondując z mitem założycielskim Wrocławia, do którego przyjechali po wojnie ludzie z dawnych polskich terytoriów, zapraszamy Wrocławian, aby przynieśli do galerii zdjęcia, które przywieźli ze sobą do miasta oraz opowiedzieli nam ich historię. Następnie po zeskanowaniu i wydrukowaniu staną się one częścią ekspozycji ukazującej niejako fotograficzne archiwum Wrocławia. Osią wystawy staną się zdjęcia, pochodzące ze zbiorów Witolda Romera.

 

Młodzi twórcy w otwartej sekcji

Stałym punktem programu TIFF Festiwal jest otwarty konkurs dla twórców ze świeżym, nieszablonowym, autorskim spojrzeniem. Tegoroczny Holy-Art TIFFOpen+ ma rozszerzoną formułę – razem z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę” zaprosiliśmy czterech artystów: Yulię Krivich, Magdę Żołędź, Mateusza Jaźwieckiego oraz Kamila Śleszyńskiego do specjalnego programu tutorskiego, podczas którego pracowali nad swoimi projektami prezentowanymi podczas TIFF Festival // Zasoby.

 

Co jeszcze? Dla gości Festiwalu przygotowane zostały pokaz audiowizualny, scena muzyczna oraz specjalna wystawa zorganizowana przez wolontariuszy!

TIFF Festival startuje już 7 września o godzinie 19:00. Więcej informacji i pełny program odnaleźć można na stronie www.tiff.wroc.pl

 

Co: 7. Międzynarodowy Festiwal Fotografii TIFF Festival // Zasoby
Gdzie: ul. Ruska 46 (podwórko) | Wrocław (wydarzenia festiwalowe odbywają się w różnych lokalizacjach)
Więcej informacji na temat Festiwalu i Harmonogram: www.tiff.wroc.pl
Kiedy: 7-17.09.2017

 

TIFF Festival po raz pierwszy odbył się w 2011 roku. Powstał we Wrocławiu i od samego początku dedykowany jest fotografii. Powołany po to, by animować i nakręcać życie fotograficzne w mieście i regionie, z roku na rok nabiera siły. TIFF nie oddziałuje tylko na swoje rodzinne miasto, ale wpływa także na całą Polskę, starając się jednocześnie zwiększyć zasięg wydarzenia do rangi międzynarodowej. Nieustannie towarzyszy nam idea zgłębiania i przeżywania fotografii na nowo. Postrzegamy ją bowiem jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie rozmaite funkcje – od działań amatorskich, przez symboliczne przekazy, aż do konceptualnych zapisów. Chcemy widzieć fotografię nierozerwalnie związaną z całym światem sztuki i przeciwstawiamy się w zamykaniu jej w obrębie sztywnych granic medium. Dlatego też co roku, nasz zespół opracowuje zupełnie nową formułę tematyczną, która składa się z trzech stałych części.

Wystawy Programu Głównego dotyczą fotografii, które trafiły do Wrocławia po 1945 roku (Przywiezione), pomysłów, które nie zostały dotychczas zrealizowane (Zablokowane) oraz przestrzeni miejskiej rozumianej jako materiał twórczy (Rozpoznane).

Holy-Art TIFF Open+ to cztery projekty zrealizowane przez młodych twórców wybranych w drodze otwartego naboru.
TIFF Działania to seria aktywności opartych na założeniu, że wyprodukowane przez nas wystawy są nie tylko punktem wyjścia do szerszych rozważań, ale są również zasobem, który może zostać wykorzystany przez festiwalową publiczność.