5. FREAKI AFRYKI – z polskim przytupem!

Festiwal wraca do korzeni i źródeł! Od początku Festiwalowi przyświeca idea łączenia kultur, stylów i ludzi. Podczas poprzedniej edycji rytmy afrykańskie współbrzmiały z jazzową harmonią. W tym roku Freaki połączą kulturę Afryki Zachodniej z polską tradycyjną kulturą ludową!

 

Celem zestawienia tych dwóch z pozoru odmiennych kultur, jest z jednej strony przybliżenie odbiorcom tradycji obu obszarów, z drugiej strony – szeroko rozumiana dyfuzja kulturowa. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 10 -12 maja 2019 roku.

 

– W Polsce tradycyjna muzyka, ludowe tańce i pieśni zatraciły swoje pierwotne funkcje – mówi Aneta Szlacheta, organizatorka festiwalu. – Z roku na rok jednak zauważalna jest potrzeba powrotu do źródeł i korzeni. W Afryce Zachodniej tradycja wciąż jest żywa, a rytmy grane z pokolenia na pokolenie są ważnymi elementami dnia codziennego. Afryka wciąż jest autentyczna i oddycha rytmem. Mamy zamiar pokazać, że rytmem potrafi również oddychać polska tradycja!

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/420520471821722/

 

PROGRAM:

WARSZTATY: 11 – 12 maja 2019, godz. 10:00 – 19:00
Miejsce: Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21 & MDK Śródmieście, ul. Dubois 5, Wrocław

warsztaty gry na djembe:
Bangaly Bangoura (Gwinea), Sana Camara (Gwinea)

warsztaty afro dance:
Alseny Bangoura (Gwinea), Bijou Camara (Gwinea)

warsztaty polskich tańców tradycyjnych:
Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (PL)

Link do zapisów z cennikiem i grafikiem – https://goo.gl/forms/oCtRNNmUaY8PMqfk1

 

KONCERT: 11 maja 2019, godz. 20.30
Stary Klasztor. ul. Purkyniego 1.
Bilety: 30 zł – wyłącznie dla osób które wykupiły karnety warsztatowe full pass (powyżej kwoty 200zł), 35 zł – przedsprzedaż, 40 zł – w dniu koncertu

 

Bilety w przedsprzedaży dostępne są w:
Klub Pod Kolumnami, Pl. Św. Macieja 21, (rezerwacje: freaki.afryki@gmail.com)
Stary Klasztor ul. Purkyniego 1 (rezerwacje: bilety@o2.pl )

 

Link do wydarzenia koncertowego: https://www.facebook.com/events/249392685991484/

Info: e-mail – freaki.afryki@gmail.com

 

Organizatorzy:
Freaki Afryki Team
Afrotonika & Klub Pod Kolumnami

 

Informacje o artystach

BANGALY BANGOURA – urodził się w stolicy Gwinei – Conakry, w artystycznej dzielnicy Matam, gdzie dorastał w rodzinie ambitnych i zdolnych muzyków. Naukę rozpoczął bardzo wcześnie pod okiem swoich braci Fode Seydou Bangoura i Mohameda Lamine Bangoura. W 2000 roku dołączył do grupy Boka Juniors, gdzie uczył się pod okiem legendarnego muzyka Ibrahima Boka Camara. Od 2003 roku grał w prestiżowym Les Ballets Africains jako pierwszy solista djembe. W 2014 roku stworzył własną grupę Bangaly Jazz Percussions. Współpracuje z słynnym gwinejskim artystą Koundouwaka. Bangaly dopiero od kilku miesięcy przebywa we Francji, gdzie prowadzi warsztaty gry na djembe oraz regularnie gra do warsztatów tanecznych w słynnym Centre Momboya. Jego światowa kariera zaczyna się rozpędzać 🙂

 

SANA CAMARA – jeden z najciekawszych gwinejskich muzyków młodego pokolenia. Urodził się i wychowywał w w Conakry – stolicy Gwinei, gdzie był solistą grupy baletowej Soleil d’Afrique oraz grupToure Kounda Percussion, Percussions Sabougnouma. Współpracował z narodowym baletem Gwinei – Les Ballets Africains oraz baletem Sourakatha. Współpracuje z Babarą Bangourą, z którym nagrał płytę ‘La Guinédénou’. Prowadzi liczne warsztaty i koncertuje w różnych krajach Europy i Afryki.

 

ALSENY BANGOURA – jest jednym z najwybitniejszych tancerzy i choreografów z Gwinei oraz znakomitym i cenionym pedagogiem. Naukę rozpoczął w wieku 10 lat występując z grupami Circus Guinee oraz Sourakhata. W 1998 dołączył do narodowego, legendarnego baletu “Les Ballets Africains ” z którym występował jako tancerz, akrobata i muzyk oraz z którym podróżował po całym świecie reprezentując folklor i kulturę swojego kraju. Podczas swojej kariery w Gwinei tańczył również w teledyskach i koncertach znanych artystek, takich jak: Aminata Kimissoko oraz Yaya Bangoura. W 2013 roku przeprowadził się do Włoch, gdzie prowadzi regularne warsztaty tańca w wielu włoskich miastach oraz niezliczoną ilość warsztatów na całym świecie.

 

BIJOU CAMARA – to niezwykle charyzmatyczna tancerka i choreografka pochodząca z Gwinei. Jej taniec jest spontaniczny, żywiołowy i niezwykle energetyczny. W Gwinei Bijou tańczyła przez niemal 10 lat w znanym balecie Soleil d’Afrique. Przed przybyciem do Europy uczyła tancerzy z całego świata w Conakry, podczas licznych staży tanecznych. Przez lata mieszkała w Czechach, obecnie przebywa w Niemczech. Bijou współpracuje z różnym projektami, w których można ją zobaczyć tańczącą oraz śpiewająca (obdarzona jest również znakomitym głosem). Prowadzi liczne warsztaty tańca w całej Europie.

 

PIOTR ZGORZELSKI – etnolog, tancerz, muzyk, aktor i animator kultury. Od blisko 25 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy oraz ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyką ludową. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994). Przez wiele lat współtworzył kapelę Janusz Prusinowski Kompania koncertując i prowadząc z nią warsztaty w większości krajów europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center). W 2008 r. powołał do życia Fundację Czas Tradycji, w której realizuje m.in. projekty Taniec Tradycyjny PL (lekcje tańca w internecie na portalu You Tube) oraz Taniec Edu PL (strona www realizowana wspólnie z IMiT).

 

BOGUMIŁA ZGORZESLKA – tancerka i animator kultury. Polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od ponad 15 lat. Uczyła się zarówno od wiejskich tancerzy jak i ze źródeł archiwalnych. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką. Współtworzy projekt internetowych lekcji tańca Taniec Tradycyjny Pl, którego efekty można oglądać na kanale YouTube.