„100ropolska scheda” – Kochanowski

Siódmy raz jest okazja do spotkania z Bogusławem Bednarkiem i Marią Kociumbas w Klubie Pod Kolumnami, w ramach dwunastomiesięcznego cyklu „100ropolska scheda”. Zapraszamy w niedzielę, 19 maja 2019 roku o godzinie 19:00. Spotkanie zatytułowane „Jan Kochanowski. Pieśni i Treny Jana Kochanowskiego” – jest kolejną propozycją mariażu literatury z malarstwem.

 

Jan Kochanowski (1530 – 1584) jest jednym z najwybitniejszy twórców polskiej literatury. Do jego najznamienitszych dzieł należą cykle Pieśni, Fraszek i Trenów oraz Psałterz Dawidów. Jak przystało na człowieka doby renesansu miał szerokie zainteresowania, zdobył wszechstronne wykształcenie i doświadczenie życiowe podczas licznych podróży i rozmaitych zajęć. Dwa zbiory Pieśni wprowadzają do polskiej poezji szerokie spektrum uczuć wzorowane m.in. na dziełach wybitnych poetów – starożytnego Horacego oraz renesansowego Petrarki. Ponad trzysta fraszek, opus vitae Kochanowskiego, ma zróżnicowane formy, urozmaiconą tematykę; jest zwięzłym i błyskotliwym zapisem trafnych refleksji autora.

 

Treny stanowią literacki obraz dramatycznego rozdarcia między rozumnym stoicyzmem a bolesnymi emocjami. Wyjątkowym osiągnięciem w skali światowej jest Psałterz Dawidowy przekładania Jana Kochanowskiego wespół z muzyką do niego,Melodiami na psałterz polski, skomponowanymi w niecały rok przez Mikołaja Gomółkę. Zachowując wierność wobec sensu biblijnych psalmów, Kochanowski uniwersalizuje ich wymowę i uszlachetnia formę o wersy i rymy, zaś Gomółka idealnie zespala charakter polskiego tekstu z celnie dopasowaną muzyką jak również tworzy pierwsze opracowanie muzyczne wszystkich 150 psalmów.

 

Dr hab. BOGUSŁAW BEDNAREK to żywa legenda Wrocławia. Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem arcyciekawej książki Epos europejski. Napisał również: W świecie staropolskich oracji weselnych, Znaki brydżowe, Kwalifikatory uczty, O szkodliwości Kaczki-dziwaczki, Mowy wygłaszane przy oddawaniu wieńca, Hiperteksty Wyspy Skarbów Stevensona, oraz rozliczne teksty opisujące kurioza jak: Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Przyczynek do sympozjologii, Antyk, ciało i rozkosze podniebienia w bestsellerowych powieściach Marka Krajewskiego, Bogactwo, mamona, lichwa, jałmużna etc. w Wielkim zwierciadle przykładów, Listy z piekła, Wino w kulturze i literaturze, Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki. Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się bywalcom spotkań literackich. Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu cyklowi kilkuset programów telewizyjnych z lat 90 Labirynty Kultury, którego jest współtwórcą i głównym aktorem. Od pięciu lat występuje we wrocławskim Klubie pod Kolumnami w cyklicznym programie Z podszeptu muz.

 

Dyplomowana artystka MARIA KOCIUMBAS urodziła się w Kłodzku, w miesiącu maju. Po maturze w liceum plastycznym we Wrocławiu ukończyła tam w 1996 r. Wydział Sztuki i Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów doskonaliła kunszt malarski, który stał się główną dziedziną jej twórczości. Na dyplomie przedstawiła prace ceramiczne pt. Symbolika węża w sztuce. Artystka uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Ma też w dorobku wystawy indywidualne w których realizuje swoje życiowe pasje: malarstwo. fotografikę, rzeźbę, muzykę i taniec.

Co: Kochanowski – z cyklu „100ropolska scheda”
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław
Kiedy: 19 maja, niedziela, godz. 19.00
Wstęp wolny
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1034210136776959/