100 x 100 ARCZYŃSKIEGO

Stefan Arczyński – nestor polskiej fotografii, podróżnik, wybitna osobistość Wrocławia. W tym roku obchodzić będzie setne urodziny. Z tej okazji Muzeum Miejskie Wrocławia przygotowało wystawę „100 x 100” – prezentację stu wyjątkowych fotografii z bogatego archiwum Stefana Arczyńskiego.

 

Ideą ekspozycji jest przekrojowe zaprezentowanie twórczości fotograficznej Stefana Arczyńskiego, wybitnego polskiego fotografa, który w tym roku obchodzi swoją setną rocznicę urodzin. Stefan Arczyński to artysta doskonale znany miłośnikom i krytykom fotografii. Swoim wspaniałym dorobkiem artystycznym w pełni zasłużył na miano nestora polskiej fotografii.

 

Stefan Arczyński, artysta – fotograf, dziś legendarna osobistość Wrocławia, urodził się w 1916 roku w polskiej rodzinie osiadłej w Essen. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się w latach 30. XX wieku – w okresie, kiedy niemiecka szkoła fotografii osiągnęła najwyższy światowy poziom. Już wtedy jego prace wyróżniał perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili. Po wybuchu II wojny światowej Stefan Arczyński został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do lazaretu, a następnie do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i wysłany do Polski. W 1948 roku otworzył swoje pierwsze atelier fotograficzne w Kamiennej Górze. Dwa lata później przeniósł je do Wrocławia. Przez wiele lat uwieczniał na fotografiach wrocławian i ważne wydarzenia z ich życia. Byli wśród nich zwykli mieszkańcy miasta, ale też późniejsze wielkie osobistości jak Henryk Tomaszewski, którego twórczość teatralną Stefan Arczyński skrupulatnie dokumentował. Swoim aparatem utrwalał wygląd rozerwanej przez wojnę stolicy Dolnego Śląska i dopiero poznawanego regionu, w którym przyszło mu żyć po burzliwych i bolesnych przeżyciach II wojny światowej. Jako jeden z pierwszych w swoich pracach pokazywał estetyczne walory najbliższej okolicy, szybko stając się mistrzem nastrojowych śląskich widoków. Pasją Stefana Arczyńskiego były podróże, zwiedził niemal wszystkie kontynenty, niektóre miejsca odwiedzając wielokrotnie. Z każdej wyprawy przywoził setki fotografii, na których utrwalił wygląd miast, przyrodę i codzienne życie ludzi. Na tych kliszach znalazły się również kadry poświęcone tematom, które szczególnie fascynowały Stefana Arczyńskiego. Wśród nich były portrety dzieci, dachy budowli w odległych krajach i drzewa. Z upływem lat zmieniały się techniki fotograficzne, jednak on pozostał wierny klasycznej fotografii czarno – białej, najtrudniejszej w uzyskaniu artystycznych efektów, wymagającej mistrzowskiego opanowania techniki, którą w swoich pracach doprowadzał do rzadko spotykanej wirtuozerii. Jego kunszt artystyczny nie ma sobie równych. Fotografie Stefana Arczyńskiego wielokrotnie ilustrowały albumy i przewodniki, były także drukowane w prasie. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał wiele dyplomów i medali.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie Wrocławia w setną rocznice urodzin Stefana Arczyńskiego jest hołdem dla niego samego oraz wyrazem uznania dla imponującego, niemającego odpowiednika w historii fotografii polskiej, dorobku artystycznego.

Do wystawy wydany został katalog. Publikacja powstała przy wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

Co: 100 x 100 / WYSTAWA FOTOGRAFII STEFANA ARCZYŃSKIEGO Z OKAZJI SETNYCH URODZIN ARTYSTY
Gdzie: Muzeum Miejskie Wrocławia, Rynek 1, Stary Ratusz, Wrocław
Kiedy: Otwarcie wystawy – 30 lipca, godz.17.00
Wystawa czynna do 18.09.2016
Bilety: 15 zł (bilet normalny), 10 zł (bilet ulgowy)

 

Stefan_Arczyński_Dubrownik_1963 Stefan_Arczyński_na_Hawajach_1969 Stefan_Arczyński_Okolice_Limanowej_1963 Stefan_Arczyński_San_Francisco_ 1960 Stefan_Arczyński_Zakopane_1952